Autor: 0

Od 2005 roku jesteśmy organizatorami turnusów rehabilitacyjnych ogólnorozwojowych z programem rekreacyjno – wypoczynkowym, przeznaczonych przede wszystkim dla uczniów i absolwentów naszej szkoły. Jesteśmy organizatorami czyli sami przygotowujemy i realizujemy programy turnusów, korzystając z infrastruktury ośrodków posiadających uprawnienia do przyjmowania grup turnusowych. Zorganizowaliśmy do tej pory pięć turnusów.

Na turnusy wyjeżdżają uczniowie, którzy posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności a ich pobyt finansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych.

Przez pięć lat wyjeżdżaliśmy we wrześniu nad nasze morze. Od początku przez cztery kolejne lata jeździliśmy do Mielna, do pięknego ośrodka malowniczo położonego nad jeziorem Jamno. Były to niezapomniane pobyty, każdy z nich przynosił coś nowego. Czekało tam na nas mnóstwo atrakcji min. rowerki wodne, strzelnica, rowery, gokarty, rejsy kutrem rybackim.

W zeszłym roku po raz pierwszy byliśmy we Władysławowie, dzieci miały okazje poznać to miasto i okolice, zwiedziły Hel i trójmiasto. Zapoznały się z historią Kaszub i pracą rybaka.

Turnusy rehabilitacyjne mają bardzo wielkie znaczenie dla naszych uczniów, spełniają bardzo istotną rolę w wyrównywaniu ich szans życiowych. Wyjazd na taki turnus daje dzieciom i młodzieży możliwość skorzystania z rehabilitacji zdrowotnej poprzez odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne, integrację środowiskową, wzajemne wspieranie się, tworzenie więzi. Taki wyjazd to też aktywny wypoczynek i różnorodna pod względem form rekreacja, możliwość wspólnego uprawiania turystyki oraz zabawa w przyjaznym gronie i środowisku. Ponadto w przypadku naszych uczniów w ten sposób jako organizator pomagamy rodzinom, które mogą bezpiecznie wysłać swoje pociechy na tak zorganizowaną formę rehabilitacji połączoną z aktywnymi formami rekreacji i wypoczynku.

Trwające 14 dni turnusy mają bardzo bogaty program. Najważniejszą rzeczą jest rehabilitacja, ale dużą część stanowią też zajęcia przeznaczone na rekreację i wypoczynek. W przeważającej mierze są to różnorodne zajęcia i gry o charakterze ruchowym i sprawnościowym, liczne spacery, kąpiele w morzu i basenie, plażowanie oraz gry i zabawy świetlicowe, konkursy, turnieje, ogniska, bale i dyskoteki.

Przeznaczamy również czas na turystykę w ramach którego uczestnicy turnusu mają zorganizowane różnorodne wycieczki autokarowe, rejsy statkiem oraz wycieczki rowerowe i piesze. Najczęściej są one całodniowe, uwzględniają zwiedzanie muzeów, miejsc o znaczeniu historycznym i kulturowym oraz umożliwiają poznanie innych miejscowych atrakcji. Do tej pory dzięki takim wyjazdom nasi uczniowie zwiedzili Kołobrzeg, Malbork, Hel, Gdańsk, Gdynię, Sopot i Włocławek.

Dla wielu dzieci, jak również rodziców, wyjazdy te były pierwszymi w życiu. Wspólne zabawy, wycieczki, zabiegi rehabilitacyjne, przebywanie ze sobą na co dzień, stworzyły bardzo przyjazną atmosferę wśród dzieci, rodziców i nauczycieli.