Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych zaprasza do skorzystania z naszej oferty!
Mieszkanie Treningowe
Głównym celem Mieszkania Treningowego jest usamodzielnianie życiowe osób niepełnosprawnych intelektualnie, polegające na uczeniu, wspieraniu, rozwijaniu, usprawnianiu czynności, umiejętności i zachowań niezbędnych w samodzielnym funkcjonowaniu. Szczegółowym celem Mieszkania Treningowego jest zapewnienie osobom niepełnosprawnym możliwości czasowego zamieszkania połączonego z dostosowaną do potrzeb terapią, opieką i wsparciem.
Celem pochodnym Mieszkania Treningowego jest odciążenie rodziców bądź opiekunów osób niepełnosprawnych intelektualnie na czas przebywania podopiecznego w Mieszkaniu Treningowym.
Trening mieszkaniowy odbywa się w formie pięciodniowych turnusów w maksymalnie 5-cio osobowych zespołach. Pobyt podopiecznego odbywa się pod opieką asystentów- trenerów posiadających odpowiednie predyspozycje psychoosobowe. Jest to forma nauki funkcjonowania w grupie i społeczności lokalnej, podejmowania decyzji oraz gospodarowania wolnym czasem.
Mieszkanie treningowe rozpoczęło swoją działalność rozpoczęło od 03.03.2014 w budynku przy ulicy Zielonogórskiej 12/14 w Zduńskiej Woli na podstawie umowy wynajmu ze Spółdzielnią Mieszkaniową Lokator . Umowa ta obejmuje wynajem dwóch lokali o łącznej powierzchni 72.97m. Mieszkanie składa się z dwóch pokoi 2-osobowych, dwóch łazienek, salonu-świetlicy, kuchni. Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych wyremontowało i przystosowało obiekt dzięki darczyńcom i z funduszy zebranych z 1% jako organizacja pożytku publicznego.
Do tej pory z pobytu w Domu Treningowym skorzystało 40 osób. Byli to członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych oraz uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. M. Grzegorzewskiej. Organizowane turnusy trwają pięć dni w grupach do czterech osób. Rozpoczynają się one o godz. 15-tej w poniedziałek ,a kończą się o godz. 18-tej w piątek. Koszt takiego turnusu to 120 zł. Na sumę tę składa się koszt wyżywienia oraz opłaty eksploatacyjne. Opiekę nad uczestnikami sprawują na zasadzie wolontariatu nauczyciele zatrudnieni w ZZS im. M Grzegorzewskiej.
Prowadzone są następujące formy treningów:
Trening kulinarny
Uczestnicy zapoznają się z zasadami prawidłowego odżywiania, prawidłowego doboru składników do potraw, planowania i wyszukiwania menu. Istotne jest, iż samodzielnie decydują ONI o doborze jadłospisu na cały tydzień.
Trening gospodarczy
Uczestnicy uczą się obsługi sprzętów gospodarstwa domowego (pralka, zmywarka, piekarnik itp.). Dbają o porządek w swoich pokojach, kuchni, łazience i toalecie tj. odkurzanie, mycie naczyń, pranie ręczne i w pralce, rozwieszanie prania, wycieranie kurzy, mycie podłóg, wynoszenie śmieci, mycie okien, podlewanie kwiatków a także prasowanie, ścielenie łóżek i nakrywanie do stołu. Dzięki tym czynnościom w uczestnikach kształtują się takie cechy jak dbanie o higienę otoczenia oraz zachowanie jego estetyki.
Trening ekonomiczny
Podczas zajęć trenerzy szkolą uczestnik w zakresie wartości pieniądza, planowania oraz dokonywania wydatków poprzez zabawę (gry planszowe) oraz praktykę tzn. zakupy w sklepie, liczenie reszty, sporządzanie listy zakupów, obsługa bankomatu.
Trening umiejętności korzystania z instytucji użyteczności publicznej
Podczas treningu przy pomocy asystentów uczą się ONI jak korzystać z instytucji użytku publicznego, wybierają instytucje w zależności od sprawy. Zapoznają się z pismami i drukami urzędowymi oraz uczą się ich wypełniać. Uczestnicy chodzą na pocztę, do banku, do Urzędu Skarbowego, ZUS-u itp. Oprócz tego korzystają z transportu publicznego, kupują i kasują bilety, uczą się czytania rozkładów jazdy.
Trening poprawiający umiejętności samodzielnego organizowania wolnego czasu oraz rozwoju własnych zainteresowań
W ramach zajęć uczestnicy Mieszkania Treningowego uczą się sposobów organizowania własnego czasu wolnego poprzez wyjścia do kina, teatru, kawiarni, restauracji, wychodzenia na spacer, granie w gry, organizowanie wycieczek integracyjno-kulturalnych. Dzięki temu beneficjenci kształtują w sobie nawyki związane z przestrzeganiem norm społeczno-kulturowych, które obowiązują w poszczególnych miejscach. Uczestniczą w wieczorkach tematycznych i zabawach rozwijających motorykę. Pomagają w organizacji imprez oraz rozwijają własne zainteresowania.
Trening umiejętności korzystania z komputera i Internetu
Trening ten ma za zadanie edukację podopiecznych w zakresie podstawowych czynności związanych z obsługą komputera np.: pisanie na klawiaturze (obsługiwanie programów Office), posługiwanie się myszką, korzystanie z internetu, portali społecznościowych, poczty e-mail, wyszukiwanie potrzebnych informacji. Dzięki temu doskonalą ONI percepcję wzrokowo- ruchową oraz koncentrację. Pomagają im w tym również gry edukacyjne.
Trening poprawiający umiejętności samoobsługi w codziennym życiu
W ramach tych zajęć uczestnicy uczą się dbać o higienę ciała i jamy ustnej, czesanie, golenie. Dbają o swój wygląd zewnętrzny w tym dobieranie stroju odpowiedniego do warunków atmosferycznych oraz do miejsca i okoliczności tj. teatr, stadion sportowy, kawiarnia, wycieczka itp.
Trening sprawności fizycznej
Pozwala on uczestnikom zadbać o swoją kondycję fizyczną, aktywnie spędzać wolny czas, poprawić koordynację ruchów. Beneficjenci wychodzą na zajęcia fitness a na boisku uczą się gry w zespole. Biorą udział w spacerach, zabawach ruchowych i gimnastyce, poznają nowe dyscypliny sportowe.
Trening profilaktyki zdrowotnej w tym szkolenie z zakresu pierwszej pomocy
Zajęcia prowadzone są w formie indywidualnej i zespołowej. Podczas prowadzenia treningów asystenci- trenerzy wykorzystują metody psychologiczne i pedagogiczne takie jak uczenie przez naprowadzanie, uczenie przez odtwarzanie itp. Uczestnicy uczą się jak dbać o higienę osobistą, uczą się jak prawidłowo myć ręce, zęby, przyjmować leki. Zapoznają się z zasadami udzielania pierwszej pomocy.