KME 2015/2016


KONKURS KULINARNY

22 marca 2016 roku, w ramach działań podejmowanych przez Sieć Szkół i Przedszkoli Ekologicznych w Zduńskiej Woli odbył się Konkurs Kulinarny.
Placówką odpowiedzialną za organizację przedsięwzięcia było Publiczne Przedszkole nr 9 w Zduńskiej Woli pod kierunkiem działającego tam Koordynatora Sieci - Pani Eweliny Majkowskiej, we współpracy z Nadleśnictwem Kolumna. W Konkursie nasz Zespół Szkół reprezentowała klasa 4a - Alicja Szczawińska, Aneta Białecka, Piotr Szewczyk, Jakub Kowalski, pod kierunkiem wychowawcy Pani Ilony Rychlik oraz Pani Marty Pałuszyńskiej - koordynatora zduńskowolskiej Sieci.
Zadaniem drużyn reprezentujących szkoły i przedszkola należące do Sieci, było samodzielne przygotowanie potrawy z wykorzystaniem darów lasu, zgodnie z zasadami zdrowego żywienia. Należało wykazać się wiedzą o zastosowanych składnikach oraz umiejętnościami przygotowywania posiłków. Uczniowie naszego Zespołu Szkół przygotowali Tortilli z owocami leśnymi o nazwie "Leśne łakocie". Otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

 


***************************************************************************

FOTORELACJA Z FESTIWALU PIOSENKI EKOLOGICZNEJ I TURYSTYCZNEJ PT: "ŚPIEWANIE NA POLANIE"

 

 

***************************************************************************

 

SPRAWOZDANIE KLUBU MŁODEGO EKOLOGA Z REGIONALNYCH OBCHODÓW
OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI KLUBU GAJA PT: „ŚWIĘTO DRZEWA”
8 PAŹDZIERNIKA 2015 ROKU
SIEĆ SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI EKOLOGICZNYCH W ZDUŃSKIEJ WOLI
ZESPÓŁ SZKÓŁ IM. M. GRZEGORZEWSKIEJ W ZDUŃSKIEJ WOLI

W dniu 8 października 2015 roku w naszym Zespole Szkół odbyła się wielka uroczystość. Już po raz trzynasty obchodziliśmy ogólnopolską akcję Klubu Gaja ph. „Święto Drzewa”. Tym razem jednak uroczystość nabrała innych rozmiarów niż zwykle. Stało się tak, ponieważ pierwszy raz święto to zostało zorganizowane w formie pikniku ekologicznego na dworze na terenie Zespołu Szkół. Święto odbywało się pod hasłem „Czytamy drzewom”. Dzieci z Sieci Szkół i Przedszkoli Ekologicznych z powiatu zduńskowolskiego czytały i śpiewały drzewom ekologiczne wiersze i piosenki, aby podkreślić dwie ważne rzeczy, ekologię i głośne czytanie.
Gościliśmy, u siebie 10 placówek należących do Sieci Szkół i Przedszkoli Ekologicznych w Zduńskiej Woli, którym nasza Szkoła przewodniczy.  Razem około 500 osób. Gośćmi honorowymi byli Starosta Powiatu Zduńskowolskiego Pan Wojciech Rychlik, Wicestarosta Powiatu Zduńskowolskiego Pan Marcin Łabędzki, Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi Pan Mirosław Potoniec, leśniczy Nadleśnictwa Poddębice Pan Sylwester Lisek, leśniczy Nadleśnictwa Kolumna Pan Rafał Olszewski, lokalne media. Tego dnia każdy uczestnik uroczystości miał w swym ubraniu element w kolorze zielonym.
W programie uroczystości znalazł się konkurs kulinarny „Zdrowa, ekologiczna potrawa”, gry i zabawy ruchowe o treści ekologicznej i prozdrowotnej, prelekcja wygłoszona przez Leśników o życiu lasu i jego mieszkańców. Laureaci konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Grupy zaprezentowały się ponad to na scenie czytając wiersze ,,dla drzew” lub śpiewając piosenki o treściach ekologicznych. Wszyscy razem odśpiewali hymn drzewa. Jak co roku, zgodnie z tradycją, uczestnicy uroczystości wraz z Leśnikami sadzili drzewka na terenie przyszkolnym. Na pożegnanie każda z grup otrzymała w prezencie sadzonkę drzewka od Leśnika, żeby mogła zasadzić to pamiątkowe drzewko na terenie swojej placówki, pisemne podziękowanie za udział w uroczystości oraz piękny pamiątkowy medal – gipsowy, płaski odlew drzewa, wykonany przez uczniów naszej Szkoły pod kierunkiem Nauczycielki – Pani Iwony Dawid. Informacje o tej ekologicznej uroczystości w naszej Szkole podawały do publicznej wiadomości lokalne media. Znalazły się one również na stronie internetowej www.nasze.fm

********************************************************************************

SPRAWOZDANIE KLUBU MŁODEGO EKOLOGA
Z WARSZTATÓW TERENOWYCH ,,TAJEMNICZY LAS WITA NAS”
2 PAŹDZIERNIKA 2015 ROKU NADLEŚNICTWO KOLUMNA
SIEĆ SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI EKOLOGICZNYCH W ZDUŃSKIEJ WOLI
ZESPÓŁ SZKÓŁ IM. M. GRZEGORZEWSKIEJ W ZDUŃSKIEJ WOLI

W dni 2 października 2015 roku uczniowie szkolnego Klubu Młodego Ekologa wraz z opiekunkami panią Marta Pałuszyńską i panią Anetą Piontek, a także z kilkoma placówkami należącymi do Sieci Szkół i Przedszkoli Ekologicznych, którym Szkoła przewodniczy, wybrali się do Nadleśnictwa Kolumna na warsztaty terenowe ph. ,,Tajemniczy las wita nas”. Organizatorem warsztatów terenowych w Nadleśnictwie Kolumna było Publiczne Przedszkole nr 2 w Zduńskiej Woli w ramach działań wynikającychz kalendarza ,,Sieci Szkół i Przedszkoli Ekologicznych” na rok szkolny 2015/2016. Podczas warsztatów towarzyszyli nam leśnicy, którzy uczyli nas rozpoznawać drzewa i krzewy rosnące na terenie Nadleśnictwa Kolumna, zbieraliśmy materiały do stworzeniana terenie Szkoły zielników. Poznaliśmy przepiękną sale dydaktyczną, wspaniale wyposażoną w naturalnej wielkości pomoce dydaktyczne/zwierzęta takie jak: jeż, sarna, dzik itp. Na tapecie mogliśmy poznawać otaczające nas ekosystemy, a dzięki treściwej prelekcji leśnika pana Rafała Olszewskiego dowiadywaliśmy się, na czym polega praca leśnika.  Zostaliśmy oprowadzeni po, nazwanym przez nas, ,,obserwatorium”, czyli pomieszczeniu służącym do obserwowania nadleśnictwa za pomocą zainstalowanych na wzniesieniach kamer, które monitorują i obrazują stany zagrożenia pożarowego występujące na terenach zielonych i w lasach. Dowiedzieliśmy się, jakie stopnie zagrożenia pożarowego występująw przyrodzie i w jaki sposób służby leśne organizują patrole i dyżury przeciwpożarowe.
Dzieci i młodzież z Sieci była zafascynowana tym, co zobaczyła i usłyszała. Żal było nam odjeżdżać, ale obiecaliśmy leśnikom, że wrócimy do nich na wiosnę na kolejne zajęcia terenowe, zdobywając nowa wiedzę i doświadczenia, już we wiosennej scenerii lasu.

********************************************************************************

SPRAWOZDANIE Z UDZIAŁU ZESPOŁU SZKÓŁ IM. MARII GRZEGORZEWSKIEJ
W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE „EKOBELFRY”
ZORGANIZOWANYM PRZEZ WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W ŁODZI
PAŹDZIERNIK 2015R.

Z końcem czerwca 2015 roku Zespół Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli przystąpił do V edycji Wojewódzkiego Konkursu „EkoBelfry” zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Konkurs został ogłoszony w dwóch kategoriach: „EkoSzkoła” oraz „EkoBelfer”. W Konkursie brały udział publiczne i niepubliczne przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, zespoły szkół, szkoły specjalne i ośrodki szkolno – wychowawcze z terenu całego województwa łódzkiego. Celem Konkursu było wyłonienie i nagrodzenie szkół i przedszkoli propagujących tematykę ochrony środowiska oraz najbardziej aktywnych nauczycieli, prowadzących działalność na polu edukacji ekologicznej w roku szkolnym 2014/2015, a także uhonorowanie zrealizowanych działań i rozpowszechnienie dobrych przykładów w tym zakresie.
W dniu 1 października 2015 roku ogłoszono oficjalnie wyniki Konkursu.
Zarząd WFOŚiGW w Łodzi przyznał nagrody dla najlepszych „EkoSzkół” i „EkoBelfrów” województwa łódzkiego. Z wielką radością informujemy, że Zespół Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli został już po raz czwarty doceniony i nagrodzony przez Zarząd WFOŚiGW w Łodzi za swą działalność w obszarze edukacji ekologicznej dzieci, młodzieży i dorosłych. W tegorocznej edycji Konkursu „EkoBelfry”, w kategorii „EkoSzkoła” zduńskowolski Zespół Szkół zajął II miejsce. W kategorii „EkoBelfer”, wśród laureatów Konkursu, znalazły się dwie Nauczycielki Szkoły: mgr Aneta Piontek oraz mgr Marta Pałuszyńska.
Pragniemy poinformować, że nauczycielki z Publicznego Przedszkola nr 7 ,,Pod Zielonym Semaforem” pani Jolanta Nowicka i pani Anna Żeleszkiewicz, należące do Sieci Szkół i Przedszkoli Ekologicznych w Zduńskiej Woli, (której panie: Marta Pałuszyńska i Aneta Piontek są głównymi koordynatorkami i założycielkami) również zostały docenione i nagrodzone za całokształt pracy z dziedziny edukacji ekologicznej.
Uroczysta Gala podsumowująca Konkurs odbędzie się pod koniec 2015 roku.

********************************************************************************

Sprawozdanie z udziału Zespołu Szkół
im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli
oraz placówek SSiPE w Zduńskiej Woli
w Programie „Szkoły dla Ekorozwoju”
Fundacji Partnerstwo dla Środowiska z Krakowa

W kolejnych latach 2012/2013 - 2015 Zespół Szkół im. Marii Grzegorzewskiej przystępował do ogólnopolskiego Programu „Szkoły dla Ekorozwoju” Fundacji Partnerstwo dla Środowiska z Krakowa. Jest to program edukacji aktywności ekologicznej realizowany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska od wielu lat, w który włączyło się ponad 1000 szkół z całej Polski. Od 7 lat należy on do międzynarodowej sieci Eco-Schools – przyznającej najbardziej prestiżowe wyróżnienia ekologiczne dla szkół na całym świecie – certyfikat Zielonej Flagi.
Nad jakością realizacji Programu w Polsce, oraz oceną szkolnych aplikacji o certyfikaty, czuwa Kapituła Programu „Szkoły dla Ekorozwoju”, która to przyznaje zasłużonym placówkom certyfikaty: Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej – LCAE (I stopień – krajowy) i Zielona Flaga (II stopień – międzynarodowy). Kapituła programu w dniu 25 września podała do publicznej wiadomości, że Zespół Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli otrzymał już kolejny raz certyfikat Zielona Flaga. Nad realizacją założeń i wymagań Programu w Zespole Szkół czuwają koordynatorki „Szkoły dla Ekorozwoju” Panie Marta Pałuszyńska i Aneta Piontek, które kierując szkolnym Klubem Młodego Ekologa, realizują szereg zadań w obszarze edukacji ekologicznej dzieci, młodzieży i dorosłych, podejmują działania w zakresie promowania postaw proekologicznych wśród uczniów i działań na rzecz ochrony środowiska. Uroczyste wręczenie certyfikatów odbyło się podczas XIII Ogólnopolskiego Zjazdu „Szkół dla Ekorozwoju”, który odbyło się 12 października 2015r. w Krakowie.
Bardzo milo jest nam poinformować, iż do Programu ,,Szkoły dla Ekorozwoju” włączyły się placówki należące do Sieci Szkół i Przedszkoli Ekologicznych, którym nasza Szkoła przewodniczy.
W tym roku po raz pierwszy zostały nagrodzone przez Kapitułę „Szkół dla Ekorozwoju” i otrzymały krajowe Certyfikaty Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej: Publiczne Przedszkole nr 2 ,,Tęczowe Przedszkole” w Zduńskiej Woli , Publiczne Przedszkole nr 3 w Zduńskiej Woli i Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Zduńskiej Woli. Do grona laureatów Certyfikatów Zielonej Flagi pierwszy raz dołączyło: Publiczne Przedszkole nr 7 ,,Pod Zielonym Semaforem” w Zduńskiej Woli.
Cieszymy się z sukcesu zaprzyjaźnionych placówek, bo jest to pośrednio i sukces Zespołu Szkół.

********************************************************************************