„RAZEM MOŻEMY WIELE”

W dniu 18.06.2014 roku nasza uczennica Sandra Pająk pod opieką Pana Andrzeja Sójki wzięła udział w V Integracyjnym Przeglądzie Twórczości Artystycznej pod hasłem „Razem Możemy wiele”. Zorganizowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Poszkodowanych w Wypadkach oraz Szkolno Wychowawczy Ośrodek w Warcie. Na deskach warckiego amfiteatru zaprezentowali się soliści, zespoły, grupy teatralne, grupy taneczne, chóry ze szkół w Warcie, Raczkowie, Ustkowie, Włynia, Jeziorska, Jakubowic, Kalinowej, Cielc. Niepublicznego Gimnazjum w Rossoszycy. DPS Rożdżały, Środowiskowe Ognisko Wychowawcze TPD w Warcie, Zespół Szkół ponad gimnazjalnych z Warty i Warckiego Centrum Kultury.

***********************************************************************************

WYCIECZKA DO JURA PARKU W KRASIEJOWIE

W poniedziałek 9 czerwca 2014 r. o 7 rano uczniowie i przedszkolaki z naszej szkoły wyjechały na wycieczkę do Jura Parku w Krasiejowie. Celem wycieczki było zwiedzanie pawilonu paleontologicznego i Jura Parku, poznanie prehistorycznego świata dinozaurów, dostrzeżenie zmienności gatunków, poszerzenie zakresu zainteresowań dzieci.
Park zwiedziliśmy zaczynając od niezwykłej atrakcji, jaką jest Tunel Czasu. Wszystkie dzieci, zaopatrzone w okulary 3D, zostały zaproszone na pokład kapsuły czasu, która zabrała nas w niezwykłą, interaktywną podróż poprzez dzieje naszej planety. Począwszy od Wielkiego Wybuchu poznaliśmy kolejne etapy kształtowania się Ziemi.
Byliśmy świadkami powstania pierwszych galaktyk i Układu Słonecznego. Przyglądaliśmy się narodzinom Ziemi, powstaniu atmosfery, pierwszym formom życia. Zaglądaliśmy w głębiny paleozoicznych mórz podziwiając ich mieszkańców. Mieliśmy okazję oglądać wędrówki kontynentów, zmiany klimatyczne i największe kataklizmy w dziejach naszej planety.
Po pełnej wrażeń podróży w Tunelu Czasu rozpoczynamy spacer wśród prehistorycznych stworzeń po specjalnie przygotowanej ścieżce edukacyjnej. 1500 metrowa ścieżka, którą przemierzyliśmy poszczególne okresy ery dinozaurów. Wzdłuż trasy rozmieszczone zostały rekonstrukcje dinozaurów oraz liczne foto-realistyczne plansze przedstawiające środowiska roślinne. Z otwartymi buziami dzieci zwiedzały Krasiejowski Jura Park.
Następnym etapem wycieczki był Pawilon Muzealny. Pawilon Paleontologiczny zabezpiecza największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów, które można oglądać przez przeszkloną podłogę.
Kolejnym punktem tak bogatego programu zwiedzania była wizyta w oceanarium Prehistoryczne Oceanarium to miejsce, które zachwyciło nas wszystkich. Sprawiło, ze wszyscy przenieśliśmy się w świat podwodnego życia ogromnych gadów. Mieliśmy okazję oglądać sceny, w których staliśmy „oko w oko” z gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu, a do tej pory mogliśmy je znaleźć jedynie w książkach.
Jura park miał nie tylko do zaoferowania naukowe fakty, ale również niezwykły plac zabaw, oraz wesołe miasteczko. Wrażeń było bez liku.
Nie zabrakło również chwili na pyszny posiłek. Tyle radości i wrażeń na raz sprawiło, że podróż w drogę powrotną przespały prawie wszystkie dzieci.

***********************************************************************************

SPRAWOZDANIE Z XI POWIATOWEGO DNIA DZIECKA
POD HASŁEM „MAMY CIŚNIENIE NA ZDROWE JEDZENIE”
5 CZERWCA 2014R. ŁÓDŹ

5 czerwca 2014 r. w Zespole Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli odbył się XI Powiatowy Dzień Dziecka, w tym roku pod hasłem „Mamy ciśnienie na zdrowe jedzenie”.Na zabawę zaproszono wielu gości: władze powiatu, miasta, PCPR, dyrektorów szkół i przedszkoli, lokalne media – prasę, radio i telewizję, nauczycieli, rodziców, sponsorów, a przede wszystkim dziecii młodzież z placówek powiatu zduńskowolskiego oraz z łódzkich przedszkoli PM 208, PM 138,z którymi Zespół Szkół zrzeszony jest w Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych w Łodzi. W sumie bawiło się tego dnia wspólnie blisko 1000 dzieci.
Na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji zorganizowanych przez Dyrektora, nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół: pokaz sprzętu ratownictwa medycznego i ćwiczenia w udzielaniu pierwszej pomocy, dmuchane zamki i zjeżdżalnie, skoki na trampolinie i mini bandżo, zabawy z psami do dogoterapii, przejażdżka na koniu do hipoterapii, loteria fantowa, przejażdżka motocyklem, ujeżdżanie mechanicznego byka, gry i konkursy sportowe, malowanie twarzy, zabawy o tematyce związanej z Unią Europejską, punkt pomiaru ciśnienia, pokaz starych urządzeń stolarskichi możliwość wykonania drobnych prac przy ich użyciu, pokaz wozu strażackiego i zabawa w pianie przygotowana przez strażaków, kawiarenka pełna ciast, słodyczy i napojów owocowych, gofryz owocami oraz ciepły poczęstunek: grochówka, kiełbaski i kaszanki. Nad bezpieczeństwem uczestników zabawy czuwali uczniowie Szkoły Policyjnej z Wojsławic. Tego dnia wszystkie atrakcjei posiłki dzieci otrzymywały nieodpłatnie.
Nie bez powodu hasłem tegorocznego Dnia Dziecka było hasło „Mamy ciśnienie na zdrowe jedzenie”, gdyż tematyka zdrowego żywienia dominuje w tym roku szkolnym. Na scenie, przez cały czas trwania imprezy, grupy reprezentujące poszczególne placówki prezentowały się w piosenkach, tańcach, pokazie mody, inscenizacjach o tematyce zdrowego żywienia, za co otrzymywały dyplomy i nagrody rzeczowe.
Cała zabawa XI Powiatowego Dnia Dziecka przyniosła wszystkim wiele radości, uśmiechu. Każde dziecko miało do wyboru ogromną ilość atrakcji i każde wybrało coś dla siebie. Impreza pod hasłem „Mamy ciśnienie na zdrowe jedzenie” należy do niezwykle udanych, zwłaszcza, że przez ciekawą formę, zabawy, konkursy i inne różnorodne aktywności, następowała edukacja ekologiczna dzieci, młodzieży i dorosłych, dotycząca zdrowego żywienia, konieczności uprawiania sportów
i zabaw na świeżym powietrzu z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa, umiejętności przyrządzania zdrowych posiłków czy ekologicznych sposobów spędzania czasu wolnego, w zgodzie z otaczającą nas przyrodą.

ZDJĘCIA Z POWIATOWEGO DNIA DZIECKA 2014!!!

***********************************************************************************

II MINI MARATON „BIEGIEM PO ZDROWIE”
ZORGANIZOWANY PRZEZ PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 208
WE WSPÓŁPRACY Z „ZIELENIĄ MIEJSKĄ” W ŁODZI
31 MAJA 2014R. ŁÓDŹ

31 maja 2014 roku na terenie Parku „Na Zdrowiu” w Łodzi odbył się II Mini Maraton „BIEGIEM PO ZDROWIE”. Organizatorem Mini Maratonu było Przedszkole Miejskie Nr 208 w Łodzi, przewodniczące łódzkiej Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych. Celem Maratonu było promowanie aktywnego trybu życia, odpoczynku na świeżym powietrzu, kształcenie postaw proekologicznych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W zabawie wzięły udział placówki z całego województwa łódzkiego - łódzkiej i zduńskowolskiej Sieci Ekologicznej, łącznie około 600 osób.
Szersza relacja w zakładce "KLUB MŁODEGO EKOLOGA"

***********************************************************************************

XXV
PRZEGLĄD W KRAINIE BAŚNI I TAŃCA W SIERADZU

W czwartek 22 maja podopieczni świetlicy: Ewa Palma, Renata Palma i Magda Jabłońska wzięły udział w XXV Przeglądzie Kulturalnym „W Krainie Baśni, Pieśni i Tańca”. Słowa "Zielona kropla dla niebieskiej planety” były tematem przewodnim tegorocznego przeglądu. Dziewczyny zaśpiewały „Piosenkę ekologiczną” przy akompaniamencie Pana Andrzeja Sójki. Wspaniały występ przyniósł głośne owacje, dzięki którym nasze podopieczne jako jedyni artyści śpiewały na BIS!!! Występ w sieradzkim Teatrze Miejskim przyniósł niezapomniane wrażenia i wspaniałe nagrody.

***********************************************************************************

WARSZTATY EDUKACJI FILMOWEJ
W WYTWÓRNI FILMÓW OŚWIATOWYCH W ŁODZI
20 MAJA 2014R. ŁÓDŹ

20 maja 2014 roku uczniowie szkolnego Klubu Młodego Ekologa, pod opieką nauczycielek, wzięli udział w ekologicznych warsztatach edukacji filmowej, w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.
Nasi uczniowie, ciekawi świata, zainteresowani tym, „co w trawie piszczy”, poznawali intrygujące tajemnice przyrody, próbowali swoich sił w samodzielnej realizacji filmów i fotografii pod okiem profesjonalistów. Warsztaty ekologicznej edukacji filmowej pozwoliły im zdobyć wybrane umiejętności realizacji filmowej, pogłębić wiedzę o świecie otaczającej ich przyrody. Profesjonalni twórcy filmowi, prowadzący warsztaty, dzielili się z młodzieżą swoją wiedzą i doświadczeniem, co w swym założeniu przyczyniło się do rozwoju wyobraźni, postawy twórczej, wrażliwości na świat przyrody oraz pasji filmowej i fotograficznej. Warsztaty odbywały się w Wytwórni – w specjalnie przygotowanych pracowniach, oraz podczas zajęć plenerowych. Pozwoliły Młodym Ekologom na realizację własnego projektu filmowego.
Szersza relacja w zakładce "KLUB MŁODEGO EKOLOGA"

***********************************************************************************

TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ
POD HASŁEM „JESTEM PRZYJACIELEM ZDROWEGO STYLU ŻYCIA”
14 MAJA 2014R. ŁASK

Dnia 14 maja 2014r. uczniowie szkolnego Klubu Młodego Ekologa wzięli udział w XIV Turnieju Wiedzy Ekologicznej, który, jak co roku, odbył się w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Łasku.
Mamy ogromną satysfakcję, że nasi uczniowie zajęli III miejsce w tegorocznym, XIV Turnieju Wiedzy Ekologicznej pod hasłem „Jestem przyjacielem zdrowego stylu życia” w Łasku, zdobywając dla Szkoły dyplom oraz nagrody rzeczowe.
Z dumą przypominamy jednocześnie, iż nasza Szkoła, w tym Turnieju, od lat zajmuje czołowe miejsca i staje na podium.

Szersza relacja w zakładce "KLUB MŁODEGO EKOLOGA"

***********************************************************************************

„PODCHODY W LESIE ŁAGIEWNICKIM”
ŁÓDŹ 10 MAJA 2014r.

10 maja 2014 roku na terenie Leśnictwa Miejskiego w Łodzi odbyły się „Podchody w Lesie Łagiewnickim”. Organizatorem podchodów było Przedszkole Miejskie Nr 138 w Łodzi należące do Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych. W zabawie wzięły udział placówki z całego województwa łódzkiego - łódzkiej i zduńskowolskiej Sieci Ekologicznej, łącznie około 200 osób.
Zdjęcia i szczegółową relację z tego wydarzenia przeczytasz w zakładce Klub Młodego Ekologa.

***********************************************************************************

XI Przegląd Piosenki Prusinowice 2014.

W dniu 08.05.2014 roku dwie uczennice naszej szkoły wzięły udział w XI Przeglądzie Piosenki w Prusinowicach.
W kategorii solistów Sandra Kuś śpiewając piosenkę pt „Pięknie żyć” i Marta Kawałowska śpiewając piosenkę pt. „Dni których nie znamy” zdobyły wyróżnienie . Na scenie wystąpiło 17 solistów, i 5 zespołów wokalno muzycznych. W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół z Kwiatkowic, Szadku , Zapolic, Zduńskiej Woli, Krobanowa, Karsznic, Złoczewa i Prusinowic. Uczennice zostały przygotowane do konkursu przez Pana Andrzeja Sójkę.

***********************************************************************************

WARSZTATY EKOLOGICZNE
POD HASŁEM „ZDROWE JEDZENIE W MOJEJ SZKOLE”

Warsztaty „Zdrowe jedzenie w mojej szkole” poprowadziła, przybyła na zaproszenie Klubu Młodego Ekologa, Pani Karolina Baranowska – Trener Edukacji Ekologicznej z Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi.
Podczas zajęć uczniowie zastanawiali się, co to znaczy „zdrowo się odżywiać?”. Ustalili, że w ciągu dnia powinno się spożywać posiłki najpóźniej do godziny 18.00, regularnie, jeść częściej, a małe porcje i pić dużo płynów, najlepiej wody. Wykonali plakat przedstawiający składniki naszych pokarmów z podziałem na te rodzime, występujące w Polsce i te sprowadzane z zagranicy.
Szersza relacja w zakładce "KLUB MŁODEGO EKOLOGA"

***********************************************************************************

HAPPENING „POMÓŻMY PRZYRODZIE”
ZORGANIZOWANY Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA ZIEMI
ŁÓDŹ 24 KWIETNIA 2014r.

24 kwietnia 2014 roku na ul. Piotrkowskiej w Łodzi odbył się happening „Pomóżmy przyrodzie”, z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Organizatorem happeningu było Przedszkole Miejskie Nr 208 w Łodzi pod kierunkiem Pani Małgorzaty Dąbek, które przewodniczy łódzkiej Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych. W akcji wzięły udział placówki łódzkiej i zduńskowolskiej Sieci Ekologicznej.
Zdjęcia i szczegółową relację z tego wydarzenia przeczytasz w zakładce Klub Młodego Ekologa.

***********************************************************************************

DEBATA EKOLOGICZNA
ŁÓDŹ 15 KWIETNIA 2014r.

15 kwietnia 2014 roku w Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi odbyła się Wojewódzka Debata Ekologiczna. Organizatorem Debaty było Przedszkole Miejskie Nr 133 w Łodzi, należące do łódzkiej Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych. Celami Debaty Ekologicznej były: podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej, kształtowanie pozytywnych postaw ekologicznych u dzieci i młodzieży, rozwijanie umiejętności przekazywania przez dzieci wiadomości i wyrażania uczuć w różnorodnych formach ekspresji oraz integracja dzieci i młodzieży z placówek ekologicznych. W Debacie udział wzięło 10 placówek z Łodzi i Zduńskiej Woli.
Zdjęcia i szczegółową relację z tego wydarzenia przeczytasz w zakładce Klub Młodego Ekologa.

***********************************************************************************

II WOJEWÓDZKIEGO FESTIWALU PIOSENKI EKOLOGICZNEJ
GŁOWNO 9 KWIETNIA 2014r.

9 kwietnia 2014 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Głownie odbył się II Wojewódzki Festiwal Piosenki Ekologicznej. Organizatorami Festiwalu były Miejskie Przedszkola 1, 2, 3 w Głownie, należące do Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych w Łodzi oraz Miejski Ośrodek Kultury w Głownie.
Celami Festiwalu były wzrost poziomu edukacji ekologicznej, w tym prozdrowotnej i przyrodniczej wśród dzieci i młodzieży, rozbudzanie świadomości dotyczącej profilaktyki uzależnień polegającej na uświadomieniu dzieciom i młodzieży zła płynącego z uzależnień, propagowanie działań profilaktycznych dotyczących uzależnień, ze szczególnym uwzględnieniem nadużywania alkoholu i papierosów oraz integracja i aktywizacja kulturalna środowisk szkolnych i przedszkolnych placówek ekologicznych. W Festiwalu udział wzięło 10 placówek: ze Zduńskiej Woli, Strykowa, Łodzi, Głowna, Piątka, Aleksandrowa Łódzkiego.
Zdjęcia i szczegółową relację z tego wydarzenia przeczytasz w zakładce Klub Młodego Ekologa.

***********************************************************************************

Na niebiesko dla autyzmu

W dniu 2 kwietnia na całym świecie obchodzimy Dzień Świadomości Autyzmu. Obchody mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu. W ramach obchodów tego Dnia na całym świecie organizowane są z tej okazji różne wydarzenia, w tym ogólnoświatowa akcja „Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu”, w ramach której tysiące budynków na całym świecie rozświetlane są niebieskim światłem będąc symbolem solidarności z osobami z autyzmem.
Obchody Dnia Autyzmu w naszej szkole rozpoczęliśmy od wystawy prac oraz sesji zdjęciowej uczniów z autyzmem. 2 kwietnia szkolny korytarz zapalił się na niebiesko a uczniowie i nauczyciele przyodziali niebieski strój. Można było też podziwiać prace uczniów z całej szkoły przygotowane specjalnie na ten dzień podczas wystawy pt: „ Pomaluj mój świat na niebiesko”. (Dziękujemy za przepiękne dzieła). Bawiliśmy się wesoło przy dźwiękach muzyki w wykonaniu p. Andrzeja, a ruchowe zabawy proponowały nam pomysłowe Panie Ewelina i Iza. Na zakończenie wszyscy autorzy prac plastycznych zostali poczęstowani niebieskim cukierkiem i podziękowaniem.

***********************************************************************************

AKCJA PROTESTACYJNA „PSIE KUPY NA ŚMIETNIKI, DZIECI NA TRAWNIKI!” ZORGANIZOWANA PRZEZ KLUB MŁODEGO EKOLOGA ZESPOŁU SZKÓŁ IM. MARII GRZEGORZEWSKIEJ W ZDUŃSKIEJ WOLI
WE WSPÓŁPRACY Z PLACÓWKAMI
SIECI SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI EKOLOGICZNYCH W ZDUŃSKIEJ WOLI
21 MARCA 2014R.

Uczniowie Zespołu Szkół im. Marii Grzegorzewskiej, należący do szkolnego Klubu Młodego Ekologa pod kierunkiem nauczycielek Pani Marty Pałuszyńskiej i Pani Anety Piontek, we współpracy z Dyrektorem Szkoły Panią Renatą Kosińską – Graf oraz z placówkami należącymi do Sieci Szkół i Przedszkoli Ekologicznych w Zduńskiej Woli, zorganizowali akcję protestacyjną „Psie kupy na śmietniki, dzieci na trawniki”, celowo wybierając Pierwszy Dzień Wiosny na datę przeprowadzenia protestu. SZERSZA RELACJA I ZDJĘCIA Z AKCJI W ZAKŁADCE KLUB MŁODEGO EKOLOGA.

***********************************************************************************

IV OLIMPIADA WIEDZY CHEMICZNEJ
Z ELEMENTAMI EKOLOGII

W dniu 19 marca 2014 r. odbyła się Olimpiada Chemiczna zorganizowana przez Zespół Szkół Specjalnych w Warcie oraz Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Poszkodowanych w Wypadkach „ Razem możemy wiele”.
W Olimpiadzie wzięło udział sześć trzyosobowych drużyn : z Warty, Działoszyna, Wielunia, Łasku i Zduńskiej Woli. Drużynę z Zespołu Szkół im. Marii Grzegorzewskiej reprezentowali uczniowie klas gimnazjalnych: Katarzyna Stefaniak, Paulina Maćkowska oraz Dawid Małecki. Podczas Olimpiady uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu:

  • Substancji i ich właściwości
  • Wewnętrznej budowy materii
  • Powietrza i innych gazów
  • Wody i roztworów wodnych
  • Kwasów, zasad i soli
  • Pochodnych węglowodorów oraz substancji o znaczeniu biologicznym
  • Zagadnień z ochrony środowiska.

Uczniowie rozwiązywali zadania zarówno teoretyczne , jak i praktyczne (przeprowadzali doświadczenia chemiczne, podawali obserwacje i wyciągali wnioski). Rywalizacja między drużynami była ogromna. Wszystkie zespoły starały się zdobyć jak najwięcej punktów i objąć prowadzenie.Uczniowie naszej szkoły pracując zespołowo, wzajemnie wspierając się i uzupełniając swoją wiedzę i umiejętności od samego początku objęli prowadzenie punktowe , które utrzymali do samego końca. To pozwoliło im na zajęcie zaszczytnego, pierwszego miejsca.
Olimpiada zakończyła się uroczystym wręczeniem dyplomów i nagród. Po zakończeniu Olimpiady wszyscy uczestnicy , w przyjaznej atmosferze udali się na słodki poczęstunek.Uczniowie bardzo zadowoleni i dumni ze swego osiągnięcia wrócili do szkoły.

***********************************************************************************

W dniu czwartego marca odbyło się podsumowanie konkursu pt. „Najśmieszniejszy krawat” w ramach „Dnia krawata” przeprowadzonego przez samorząd uczniowski. Na konkurs wpłynęło wiele śmiesznych i ciekawie wykonanych prac.

Jury wyróżniło prace :

Miejsce I

Marcel Szewczyk gr Oa au
Oliwia Tomczyk gr Oa

Miejsce II

Kacper Matecki gr Oc
Kuba Bednarek gr Oc

Miejsce III

Damian Ochman kl Iczu
Bartłomiej Drzazga kl Iczu

Nagrodzeni uczniowie otrzymali dyplomy
i słodkie upominki.

***********************************************************************************

W tłusty czwartek, z inicjatywy samorządu uczniowskiego, odbyła się w naszej szkole dyskoteka. Było dużo wspaniałej zabawy i wszyscy świetnie się bawili. Dla dodania sił w czasie zabawy został przygotowany poczęstunek w postaci pysznego pączka i orzeźwiającego napoju. Szkoda, że karnawał już się kończy...

***********************************************************************************

W czwartek 27 lutego w naszej Świetlicy odbył się bal karnawałowy z udziałem rodziców połączony z obchodami Tłustego Czwartku. Bawiliśmy się wspaniale… Muzyka, liczne konkursy i słodki poczęstunek wspaniale umilały nam zabawę w miłej, rodzinnej atmosferze. Dziękujemy!!!


***********************************************************************************

INDIANIN w ZSS im. M. Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli

W dniu 24.02.2014 r. w sali gimnastycznej naszej szkoły gościliśmy bladoskórego Indianina. Zaproszony gość zaprezentował nam różnorodności strojów, domostw, zwyczajów i różnic plemiennych, rdzennych mieszkańców obu Ameryk. Prezentacja poparta była pokazem licznych eksponatów, muzyki i tańców plemiennych.
Gość który jest aktywnym członkiem Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian ciekawie opowiadał o kulturze, wierzeniach i codziennym życiu Indian dawniej i dziś. Mogliśmy podziwiać a nawet dotknąć, czy przymierzyć niektóre z zgromadzonych przez niego eksponatów. Zachwycaliśmy się kunsztem wykonania tradycyjnych strojów indiańskich, ozdób i tym podobnych. Na koniec wraz z naszym gościem odtańczyliśmy tradycyjny taniec indiański.
Prezentacja zachwyciła zarówno dzieci jak i młodzież. Być może wkrótce wybierzemy się do wioski indiańskiej TATANKA aby na własne oczy zobaczyć indiańskie tipi, ogniska czy jedyną w Polsce indiańską ziemiankę.


***********************************************************************************

Zajęcia edukacyjne z zakresu prawa pracy

W dniu 19.02.2014r w Zespole Szkół im. M. Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli we współpracy z Hufcem Pracy 5-15 w Zduńskiej Woli zorganizowano zajęcia z zakresu prawa pracy, w których brała udział młodzież z Zespołu Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli w tym uczestnicy Hufca Pracy.
Spotkanie rozpoczął Komendant Hufca Pracy Romuald Krystyniak, który przedstawił zaproszonego gościa – starszego inspektora Oddziału Państwowej Inspekcji Pracy w Sieradzu Andrzeja Subczyńskiego, przybyłą młodzież, jak również tematykę spotkania. W zajęciach brali udział uczniowie ostatniej klasy gimnazjum i wszystkich klas zawodowych, wychowawcy ze szkoły i Hufca Pracy.
Szkolenie miało na celu poszerzenie wśród młodzieży wiedzy z zakresu Prawa Pracy i BHP. Prowadzący szczególną uwagę zwrócił na ochronę pracy młodocianych, występujących zagrożeniach wśród podejmujących pierwszą pracę, informacje z zakresu BHP oraz na konsekwencje zawierania przez pracodawców tzw. „umów śmieciowych”. Należy podkreślić, że ostatnie zagadnienie wywołało wśród młodzieży szeroką dyskusję.
Dokształcenie młodzieży wkrótce podejmującej pracę ma na celu kształtowanie pożądanych postaw w zakresie bezpiecznych zachowań oraz informowanie młodzieży o różnorodnych aspektach prawnej ochrony ich pracy.
Osobami koordynującymi działania w tym zakresie na terenie placówki byli: Małgorzata Dobrowolska Katarzyna Gołąb i Sylwester Mikosiński

***********************************************************************************

SIEĆ SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI EKOLOGICZNYCH W ZDUŃSKIEJ WOLI
POSIADA JUŻ SWOJE LOGO

Oficjalnie otwarta, przez Zespół Szkół im. Marii Grzegorzewskiej, Sieć Szkół i Przedszkoli Ekologicznych Powiatu Zduńskowolskiego posiada już swoje logo. Zatwierdzone logo zostało wybrane spośród 7 różnych projektów, drogą głosowania przez koordynatorów Sieci w poszczególnych placówkach należących do niej. Emblemat z logo zduńskowolskiej Sieci posiadać będzie każda z jej placówek, jeden – umieszczony na budynku przedszkola czy szkoły, drugi – jako „znak rozpoznawczy” podczas wszelkich działań i wydarzeń społecznych podejmowanych w ramach pracy Sieci. Logo umieszczone zostanie także na pieczątce Sieci, na wszelkich dokumentach, pismach urzędowych.

***********************************************************************************

BAL KARNAWAŁOWY 2014 już za nami!

W dniu 17 lutego 2014 r. w Zespole Szkół Specjalnych im. M. Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli, odbył się doroczny, zorganizowany i poprowadzony przez nauczycieli świetlic szkolnych, bal karnawałowy. W tym roku na balu w Weneckiej scenerii gościliśmy nie tylko uczniów naszej placówki i ich rodziców, ale także dzieci i młodzież z Eco Sieci. W trakcie balu przeprowadzono liczne zabawy i konkursy. Chętnych do wzięcia udziału w konkursach nie brakowało nie tylko z uwagi na słodkie nagrody za uczestnictwo.
W bieżącym roku do organizacji balu włączył się Klub Młodego Ekologa pod kierunkiem mgr Marty Pałuszyńskiej i mgr Anety Piontek, organizując i rozstrzygając dwa konkursy tematyczne: Smaczna i zdrowa przekąska karnawałowa”, oraz na plakat społeczny „Żyj smacznie i zdrowo”. Wszyscy uczestnicy konkursów ekologicznych otrzymali dyplomy i drobne upominki rzeczowe.
Za uatrakcyjnienie zabawy serdecznie dziękujemy pani Ewelinie Makówce i panu Ryszardowi Cyranowi, którzy wymyślając ekwilibrystyczne układy ruchowo – taneczne, dbali o to by wszyscy uczestnicy balu dobrze się bawili. Szczególne podziękowania za pieczę nad oprawą muzyczną balu kierujemy dla naszego niezrównanego DJ pana Andrzeja Sójki.
Serdecznie wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę.

***********************************************************************************

UROCZYSTOŚĆ OTWARCIA EKOPRACOWNI
ORAZ SIECI SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI EKOLOGICZNYCH
POWIATU ZDUŃSKOWOLSKIEGO

15 stycznia 2014 w Zespole Szkół Specjalnych w Zduńskiej Woli świętowano dwa bardzo ważne i niezwykle radosne wydarzenia. Tego dnia w Szkole oficjalnie została otwarta „Ekopracownia marzeń”, ponad to Szkoła stanęła oficjalnie na czele nowo utworzonej przez siebie Sieci Szkół i Przedszkoli Ekologicznych w Zduńskiej Woli, którą patronatem objął Starosta Powiatu Zduńskowolskiego Pan Wojciech Rychlik.
Obszerną relację z tego wydarzenia przeczytasz w zakładce Klub Młodego Ekologa.

***********************************************************************************

SPOTKANIE PRZEDŚWIĄTECZNE

18 grudnia spotkaliśmy się wszyscy aby zasiąść przy wspólny stole, połamać się opłatkiem i pośpiewać kolędy. Przy stole zasiadła cała społeczność szkoły, rodzice oraz zaproszeni goście. To już po raz 10 w radosnej i przedświątecznej atmosferze obejrzeliśmy jasełka w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Były życzenia zgodnie z tradycją łamaliśmy się opłatkiem i kosztowaliśmy wigilijne potrawy.


***********************************************************************************

„MIKOŁAJKOWE CUDA”

W Środę 11.12.2013 roku w naszej szkole już po raz 12 przygotowano "Mikołajkowe cuda". Dzieci mogły obejrzeć pokaz zduńskowolskiego iluzjonisty Mikołaja Kaczmarka. Był też św.Mikołaj z workiem pełnym słodkich upominków. W imprezie uczestniczyły dzieci naszej szkoły oraz z terenu powiatu zduńskowolskiego. Organizatorami zabawy był Zespół Szkół im. Marii Grzegorzewskiej, Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli oraz Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Dzieci i Młodzieży w Zduńskiej Woli. Uczniowie przygotowani przez Panią Katarzynę Królikowska i Pana Andrzeja Sójkę wykonali kolędę pod tytułem „ Gdy śliczna Panna”, piosenkę świąteczną pod tytułem „ Ding Dong" oraz pastorałkę „Bosy Pastuszek”. W tym roku akcja swoim zasięgiem objęła ponad 1600 dzieci z powiatu zduńskowolskiego.

***********************************************************************************

PODAJMY SOBIE DŁOŃ

W dniu 10.12.2013 roku uczniowie naszej szkoły: Sandra Kuś, Sandra Pająk, Adam Gołda, Anna Kawałowska, Magda Frątczak przygotowani przez Pana Andrzeja Sójkę brali udział w występach artystycznych „Podajmy Sobie Dłoń”. Impreza została zorganizowana przez Miejski Dom Kultury „ Lokator” oraz Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Zduńskiej Woli. Swoje występy zaprezentował Miejski Dom Kultury „Lokator”, Zespół Szkół im M. Grzegorzewskiej, Ośrodki Szkolno Wychowawcze z Łasku i Sieradza, Szkoła Podstawowa nr 9 ze Zduńskiej Woli oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Uczniowie nasi zaśpiewali piosenek pod tytułem „Pięknie żyć”, oraz „Bosy pastuszek”.

***********************************************************************************

„POMÓŻMY DZIKIM ZWIERZĘTOM LEŚNYM PRZETRWAĆ ZIMĘ 2013”

W październiku 2013r. Klub Młodego Ekologa ogłosił w Szkole akcję ekologiczną „Pomóżmy dzikim zwierzętom leśnym przetrwać zimę”, polegającą na zbiórce kasztanów i żołędzi, które stanowić będą pożywienie dla zwierząt leśnych w zimie. Jak zakończyła się ta akcja przeczytaj w zakładce KLUB MŁODEGO EKOLOGA.

***********************************************************************************

"DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA"

28 listopada 2013 roku odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego pod tytułem „Dzień Pluszowego Misia” zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski. Na konkurs wpłynęło 55 prac, wykonanych w przeróżnych technikach plastycznych. Jury w składzie Pan Arkadiusz Rosik, Pani Ilona Rychlik i przedstawiciel samorządu uczniowskiego Katarzyna Stefaniak wyłoniło prace uczniów, które zostały nagrodzone w 4 kategoriach. Nagrody i dyplomy zostały wręczone przez Panią Dyrektor Renatę Kosińską- Graf.

Przedszkole

I miejsce – nie przyznano
II miejsce Martyn Ochmański
III miejsce Adam Janas

Szkoła podstawowa

I miejsce – Kinga Banach
II miejsce: Praca zespołowa: Szymon Szulc, Gracjan Skabowski, Igor Więzowski
III miejsce - Bartek Kępniak, Stanisław Kajl, Marcin Kaczmarski

Wyróżnienie: Natalia Glinkowska

Gimnazjum

I miejsce – Grzegorz Łabędzki
II miejsce – Karol Kaczmarek
III miejsce – Kamil Smażek, Patrycja Nyziak

Wyróżnienie: Elżbieta Łabędzka, Sandra Kuś

Szkoła Zawodowa

I miejsce – Sebastian Streflik
II miejsce – Artur Marczak, Magdalena Frątczak
III miejsce – Bartosz Królikowski, Michał Mielczarek


***********************************************************************************

Wyjazd do Teatru Powszechnego w Łodzi

W dniu 21 listopada 2013 roku pani Magdalena Stroobants, pani Justyna Majkowska i pani Aneta Jarzębiak zorganizowały wyjazd do Teatru Powszechnego w Łodzi na przedstawienie „ Niezwykły dom pana A …… czyli kradzione dźwięki ’’.
Uczniowie naszej szkoły obejrzeli przedstawienie o dwójce przyjaciół, Suzy i jej psie Niewiemie, którzy wkraczają do ogromnego i tajemniczego domu Pana Akustykusa, który skradł głosy mieszkańcom miasteczka. Podróż po kolejnych pokojach olbrzymiego domu, w których poukrywał skradzione dźwięki, to była fascynująca i pełna przygód wyprawa w świat dziecięcej wyobraźni.

***********************************************************************************

I SPOTKANIE INFORMACYJNO – ORGANIZACYJNE
ZDUŃSKOWOLSKIEJ SIECI SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI EKOLOGICZNYCH

21 listopada 2013r. w Zespole Szkół zorganizowano I spotkanie Zduńskowolskiej Sieci Szkół i Przedszkoli Ekologicznych, które miało charakter informacyjno – organizacyjny.
Oficjalne otwarcie Sieci Szkół i Przedszkoli Ekologicznych w Zduńskiej Woli nastąpi podczas uroczystości, które odbędzie się w Zespole Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli 15 stycznia 2014r. o godz. 11.00.
Czytaj więcej w zakładce KLUB MŁODEGO EKOLOGA

***********************************************************************************

III EDYCJA WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU „EKOBELFRY”
ZA ROK SZKOLNY 2012/2013
ORGANIZOWANA PRZEZ WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA
I GOSPODARKI WODNEJ W ŁODZI

18 listopada 2013r. ogłoszono wyniki III edycji Wojewódzkiego Konkursu „Ekobelfry” w kategoriach „EkoSzkoła” oraz „EkoBelfer” za rok szkolny 2012/2013, zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Celem Konkursu było wyłonienie i nagrodzenie najbardziej aktywnych nauczycieli, prowadzących działalność na polu edukacji ekologicznej oraz szkół i przedszkoli propagujących tematykę ochrony środowiska w celu uhonorowania zrealizowanych działań i rozpowszechnienia dobrych przykładów w tym zakresie w roku szkolnym 2012/2013.
Z ogromną radością i satysfakcją informujemy, że Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli, jako jedyna placówka z Powiatu Zduńskowolskiego, została doceniona przez Zarząd WFOŚiGW w Łodzi i zajęła w tegorocznym Konkursie II miejsce w kategorii „EkoSzkoła”, otrzymując Dyplom i nagrodę II stopnia w wysokości 2.500 zł. W kategorii „EkoBelfer” sukces odniosły Nauczycielki Szkoły: Pani mgr Marta Pałuszyńska zajmując II miejsce oraz Pani mgr Aneta Piontek zajmując miejsce III. Obie Panie są, podobnie jak Szkoła, jedynymi nauczycielkami Powiatu Zduńskowolskiego wyróżnionymi w tym Konkursie. Oficjalne rozdanie dyplomów i nagród odbędzie się podczas uroczystej Gali podsumowującej Konkurs, 12 grudnia 2013r. o godz. 11.00 w Łódzkim Domu Kultury przy ul. Traugutta 18 w Łodzi.

***********************************************************************************

Dyskoteka szkolna

7 listopada 2013r.w naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbyła się dyskoteka.
Wszyscy uczniowie naszej szkoły świetnie się bawili, tańcząc przy nowych jak i starych przebojach muzycznych wybranych przez nas. Aby uatrakcyjnić zabawę i zadbać o dobrą kondycję uczniowie przygotowali wcześniej poczęstunek w postaci pysznych pączków.
Nad zabawą czuwali nasi opiekunowie: Pani Iga Kabalska-Stasiak, Pani Ilona Rychlik, Pan Sylwek Mikosiński i Pan Rafał Dobrzyński.

***********************************************************************************

W dniu 14.11.3013r odwiedziliśmy Cmentarz żydowski w Zduńskiej Woli. Cmentarz żydowski został założony w 1826r. Znajduje się przy ul. Kaczej w Zduńskiej Woli i ma powierzchnię 2h. Nagrobki pochodzą z XIX oraz XX w., wykonane są z granitu. Napisy na nagrobkach są w języku hebrajskim, polskim, rosyjskim i niemieckim. Ciekawe jest to, jakie tajemnice skrywa cmentarz żydowski w Zduńskiej Woli. Na przykład, że mężczyzn i kobiet chowano w osobnych kwaterach, jakie znaczenie mają symbole świec ,zwierząt czy ksiąg wyryte na macewach, czyli nagrobkach. Cmentarz niestety został zniszczony po II wojnie światowej. Po cmentarzu oprowadzała nas pani Kamila Klauzińska , która bardzo ciekawie przedstawiła nam symbolikę macew.

***********************************************************************************

III EDYCJI SZKOLNEJ AKCJI „PRZYTUL ZWIERZAKA 2013”

Już po raz trzeci, z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zwierząt w naszej Szkole zorganizowaliśmy akcję „Przytul Zwierzaka”. Ogłoszono wówczas konkurs dla społeczności szkolnej na największą ilość zebranej karmy dla zwierząt, zabawek, artykułów służących im za posłania.
Obszerną relację z przebiegu akcji znajdziesz w zakładce KLUB MŁODEGO EKOLOGA.

***********************************************************************************

30 października 2013 roku uczniowie klas gimnazjalnych oraz klasy VI a pod opieką Pani Ilony Rychlik, Renaty Dobrzyńskiej oraz Pana Bogdana Pawlaka, uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Miasta w Zduńskiej Woli. Młodzież naszej szkoły miała okazję zapoznać się z twórczością współczesnej malarki Marzeny Sroczyńskiej-Gudajczyk. Wystawa zatytułowana „Obrazy, słowa, dźwięki” zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Malarstwo artystki zadziwiało ekspresją koloru, niezwykłym połączeniem tematu muzycznego z malarstwem nawiązującym do malarstwa impresjonistycznego.

***********************************************************************************

EKOPRACOWNIA NASZYCH MARZEŃ…

Z radością informujemy, że nasz Zespół Szkół został doceniony w Konkursie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi pt. „Moja wymarzona Ekopracownia”. W efekcie zostaliśmy nagrodzeni otrzymując od Funduszu dotację na utworzenie w Szkole Ekopracowni.
Koniecznie przeczytaj o tym więcej w zakładce KLUB MŁODEGO EKOLOGA.

***********************************************************************************

23 października w naszej szkole odbył się Regionalny Turniej Badmintona Olimpiad Specjalnych. Impreza rangi wojewódzkiej przyciągnęła w nasze mury zawodników z pięciu Klubów Olimpiad Specjalnych, między innymi z:Gromadzic, Łodzi, Helenówka oraz z Piotrkowa Trybunalskiego. Gospodarzem turnieju był Klub Olimpiad Specjalnych "Olimpijczyk" działający w naszej szkole. Zawodnicy rywalizowali na trzech boiskach w różnych kategoriach, których podział uwzględniał płeć, wiek oraz stopień umiejętności gry w badmintona. Szkołę reprezentowało czterech zawodników : Kamil Niezgodzki, Mateusz Kawałowski, Marta Kawałowska oraz Anna Kawałowska. Nasi zawodnicy grali w najsprawniejszych grupach co świadczy o ich dużych umiejętnościach gry. Złoci medaliści tego turnieju mają duże szanse na reprezentowanie Regionu Łódzkiego na X Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, które odbędą się tego roku w Bydgoszczy.

***********************************************************************************

Udział Zespołu Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli
w Programie „Szkoły dla Ekorozwoju” Fundacji Partnerstwo dla Środowiska
z Krakowa

Z ogromną radością i satysfakcją informujemy, że 13 września 2013r. Kapituła Programu „Szkoły dla Ekorozwoju” zadecydowała o przyznaniu 49 certyfikatów Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej, wśród których znalazła się nasza Szkoła!!!! O Certyfikat ubiegało się wiele Przedszkoli i Szkół z całego kraju! Uroczyste wręczenie certyfikatów odbyło się podczas XI Ogólnopolskiego Zjazdu „Szkół dla Ekorozwoju”, który odbył się 11 października 2013 w Krakowie. Był to czas na wymianę najnowszych doświadczeń, wzajemnej inspiracji i celebrowania sukcesów uwieńczonych certyfikatem Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej i międzynarodowej Zielonej Flagi. Naszą Szkołę podczas Zjazdu reprezentowały Dyrektor Renata Kosińska – Graf oraz koordynatorki „Szkoły dla Ekorozwoju” Panie Marta Pałuszyńska i Aneta Piontek.
Czytaj więcej o tym wydarzeniu w zakładce Klub Młodego Ekologa

***************************************************************************

REGIONALNE OBCHODY

OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI KLUBU GAJA PT: „ŚWIĘTO DRZEWA”

ORAZ OBCHODÓW MIĘDZYNARODOWEGO DNIA OCHRONY ZWIERZĄT

8 października 2013 roku w naszej Szkole odbyła się wielka uroczystość. Już po raz dziesiąty obchodziliśmy ogólnopolską akcję Klubu Gaja ph. „Święto Drzewa”, a po raz trzeci– Międzynarodowy Dzień Ochrony Zwierząt. Tym razem jednak uroczystość nabrała dużo większych rozmiarów niż zwykle. Stało się tak za sprawą przynależności naszej Szkoły do łódzkiej Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych, w której to stały Program Działań wpisane zostało organizowane w naszej placówce Święto. Gościliśmy więc dzieci z 6 łódzkich placówek ekologicznych Sieci wraz z opiekunami oraz z placówek zduńskowolskich: dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 2, uczniów klasy Ic Szkoły Podstawowej nr 10 oraz młodzież z Zespołu Szkół Integracyjnych nr 1 wraz z nauczycielami. Razem około 600 osób. Gośćmi honorowymi byli Starosta Powiatu Zduńskowolskiego Pan Wojciech Rychlik, Wicestarosta Powiatu Zduńskowolskiego Pan Witold Oleszczyk, Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Zduńskiej Woli Pani Krystyna Niewiadomska, Przewodnicząca łódzkiej Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych Pani Małgorzata Dąbek, leśniczy Nadleśnictwa Poddębice Pan Sylwester Lisek, lokalne media.
Tego dnia każdy uczestnik uroczystości miał w swym ubraniu element w kolorze zielonym. W programie uroczystości znalazły się różnorodne konkursy m.in. plastyczne „Co nam daje drzewo?” oraz „Egzotyczni więźniowie”, kulinarny „Zdrowa, ekologiczna potrawa”,czy „Najciekawszy instrument muzyczny wykonany z odpadów wtórnych”, gry i zabawy o treści ekologicznej, prelekcja wygłoszona przez Leśnika o życiu lasu i jego mieszkańców oraz zagrożeniach niesionych mu przez człowieka i przestrogach dla ludzi „Czego nie wolno robić w lesie”. Laureaci konkursów zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Wszyscy otrzymali podziękowania za udział w konkursach. Grupy zaprezentowały się ponad to na scenie w piosenkach o treściach ekologicznych. Wszyscy razem odśpiewali hymn łódzkiej Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych oraz hymn „Święta Drzewa”. W punkcie „zbiórki makulatury” można było wymienić torbę papieru na lizaka. Jak co roku, zgodnie z tradycją, uczestnicy uroczystości sadzili drzewka na terenie przyszkolnym. Posadzono tym razem 30 drzew, pod bacznym okiem Leśnika, który udzielał cennych wskazówek, jak profesjonalnie posadzić drzewo. Wypuszczono również gołębie pokoju, co symbolizowało wspólne, zgodne życie człowieka i przyrody. Na pożegnanie każda z grup otrzymała w prezencie sadzonkę drzewka od Leśnika, by mogła zasadzić również to pamiątkowe drzewko na terenie swojej placówki, pisemne podziękowanie za udział w uroczystości oraz piękne pamiątkowe drzewko – gipsowy, płaski odlew wykonany przez uczniów naszej Szkoły pod kierunkiem Nauczycielki – Pani Iwony Dawid.
Informacje o tej ekologicznej uroczystości w naszej Szkole podawały do publicznej wiadomości lokalna prasa, radio i telewizja. Znalazły się one również na stronie internetowej www.naszemiasto.zdunskawola.pl. Klub Młodego Ekologa serdecznie dziękuje za owocną współpracę podczas organizacji tej uroczystości Pani Dyrektor Renacie Kosińskiej – Graf oraz grupie Nauczycieli: Pani Ewelinie Makówce, która wcieliła się w rolę konferansjera na scenie i prowadziła dla wszystkich gry i zabawy, Paniom, które przygotowały piękną dekorację pod kierunkiem Pani Iwony Dawid, Panu Andrzejowi Sójce za przygotowanie i czuwanie nad oprawą muzyczną, Paniom, które przygotowywały najmniejsze szczegóły uroczystości: Marcie Pałuszyńskiej, Anecie Piontek, Renacie Badziak, Sylwii Stępień, Izabeli Mielczarek, Beacie Krasowiak oraz wszystkim pozostałym Nauczycielom, którzy swoim zaangażowaniem w przygotowania i przebieg uświetniali tę uroczystość.

***************************************************************************

Z OSTATNIEJ CHWILI…

13 września 2013r. Kapituła Programu „Szkoły dla Ekorozwoju” Fundacji Partnerstwo dla Środowiska z Krakowa zadecydowała o przyznaniu 207 certyfikatów Zielonej Flagi (ZF) oraz 49 certyfikatów Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej (LCAE), wybranym spośród placówek z całej Polski.
Z ogromną satysfakcją informujemy, że nasz Zespół Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli został również doceniony i nagrodzony przez Kapitułę Programu za swą dotychczasową działalność na polu edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży, za co otrzymaliśmy Certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej, przyznawany przez Fundację wybranym placówkom z terenu całego kraju. Staliśmy się tym samym placówką centralną aktywności ekologicznej w naszym środowisku lokalnym, która w styczniu 2014 roku oficjalnie utworzy i obejmie przewodnictwo w Zduńskowolskiej Sieci Szkół i Przedszkoli Ekologicznych na terenie Powiatu Zduńskowolskiego i powiatów do niego przyległych.
Uroczyste wręczenie certyfikatów odbędzie się podczas Zjazdu Szkół dla Ekorozwoju 11 października 2013r. w Krakowie.
SZKOŁY DLA EKOROZWOJU
to program edukacji i aktywności ekologicznej realizowany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska od 11 lat, w który włączyło się ponad 1000 szkół z całej Polski. Od 5 lat należy on do międzynarodowej sieci Eco-Schools – przyznającej najbardziej prestiżowe wyróżnienia ekologiczne dla szkół na całym świecie – certyfikat Zielonej Flagi. Szkoły dla Ekorozwoju to rozbudowana sieć partnerów począwszy od szkół, instytucji publicznych, po lokalne organizacje i przedstawicieli biznesu. To program, który z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę zainteresowanych. Nad jakością realizacji Programu w Polsce, oraz oceną szkolnych aplikacji o certyfikaty, czuwa Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Środowiska czy firm i NGO zaangażowanych w promowanie zrównoważonego rozwoju.

Wielkie gratulacje!!! Ogromna radość i satysfakcja!!!

***************************************************************************

II ZDUŃSKOWOLSKI FESTIWAL EKOLOGICZNY

13 września 2013r. Klub Młodego Ekologa uczestniczył w II Zduńskowolskim Festiwalu Ekologicznym, który odbył się na terenie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Zduńskiej Woli. Organizatorem Festiwalu był Urząd Miasta Zduńska Wola w ramach dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi projektu ,,Zielona strona Zduńskiej Woli". Współorganizatorami imprezy byli m.in. Publiczne Gimnazjum nr 1 i MDK.
Naszą Szkołę reprezentowały uczennice: Anna Kawałowska, Natalia Pichlak, Magdalena Wierucka, Paulina Maćkowska i Sandra Kuś pod kierunkiem nauczycielek mgr Marty Pałuszyńskiej i mgr Anety Piontek. Reprezentacja Szkoły wystawiła podczas Festiwalu własne Stoisko Ekologiczne. Ponadto uczennice wzięły udział w konkursach ekologicznych: „Coś z niczego II” polegającym na wykonaniu najciekawszego przedmiotu użytkowego z odpadów oraz w konkursie plastycznym „Selektywni” polegającym na wykonaniu plakatu promującego selektywną zbiórkę odpadów. W obu konkursach nasza Szkoła zajęła I miejsca. W konkursie „Coś z niczego II” zwyciężyły uczennice Anna Kawałowska i Sandra Kuś reprezentujące nasze Gimnazjum, a w konkursie „Selektywni” – Natalia Pichlak z naszej Szkoły Podstawowej. Dyplomy oraz nagrody rzeczowe dziewczynki odebrały z rąk Wiceprezydenta Miasta Pana Pawła Jegiera oraz Wiceprezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
II Festiwal Ekologiczny w Zduńskiej Woli był kolorowy i pełen ekologiczno– edukacyjnych pomysłów. Przedszkolaki i uczniowie prześcigali się w propozycjach na najciekawszy ,,ekostrój", na scenie prezentowali ekologiczne piosenki i scenki tematyczne. Niesamowite wrażenie robiło układanie wielkiej mozaiki z plastikowych korków od butelek, w czym i nasze uczennice brały udział. Całość dopełniły liczne i różnorodne konkursy z nagrodami. Festiwal został połączony ze zbiórką makulatury na rzecz budowy studni w Kenii. Swoją porcję papieru do kontenerów wrzucili też pracownicy magistratu. Akcję prowadziła działająca przy parafii św. Antoniego Fundacja ,,Czyńmy dobro". Zbierano też nakrętki na rzecz ciężko chorej zduńskowolanki Weroniki Taborowskiej. Na koniec Festiwalu dołączył do imprezy „barwny korowód dla Tuwima”, który tego dnia przeszedł ulicami naszego Miasta, zagrali młodzi muzycy z PSM w Zduńskiej Woli, a gimnazjaliści z „jedynki” i uczniowie Zespołu Szkół w Janiszewicach przedstawili inscenizację „Rzepki” oraz „Ptasiego Radia”.

***************************************************************************

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
ŁÓDŹ 20 WRZEŚNIA 2013R.

20 września, w piątek, 14 dzieci z Przedszkola Specjalnego Zespołu Szkół im. M. Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli wraz z nauczycielami wzięło udział w Ogólnopolskim Dniu Przedszkolaka, który odbył się na Rynku łódzkiej Manufaktury. Dzieci reprezentowały przedszkolaków z placówek Powiatu Zduńskowolskiego. Wysoką rangę imprezie nadali swą obecnością goście zajmujący ważne stanowiska w urzędach państwowych, instytucjach rządowych i pozarządowych, firmach.

Czytaj więcej o tym wydarzeniu w zakładce Klub Młodego Ekologa

**********************************************************************************

17 września 2013 roku nasz poczet sztandarowy uczestniczył w uroczystościach organizowanych z okazji Dnia Sybiraka. Uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli we mszy świętej a następnie przeszli na cmentarz, gdzie złożyli hołd zesłanym na Sybir. W uroczystościach brali udział przedstawiciele władz Zduńskowolskich, przedstawiciele służb mundurowych oraz poczty sztandarowe szkół i organizacji.
Zebrani wysłuchali montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 im. Marii Skłodowskiej w Zduńskiej Woli. Na koniec złożono wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą.

**********************************************************************************

Festiwal Sportów Wodnych

Osób Niepełnosprawnych w Giżycku

W dniach 6-8 września uczniowie naszej szkoły i członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Zduńskiej Woli wspólnie uczestniczyli w imprezie żeglarskiej dla osób niepełnosprawnych, która odbyła się w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku. Kierownikiem naszej zduńskowolskiej grupy była Pani Beata Krasowiak. Organizatorem przedsięwzięcia była Mazurska Szkoła Żeglarstwa, a współorganizatorem Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych. Uczestnicy wyprawy spędzili wiele godzin na jeziorze doskonaląc swoje umiejętności żeglarskie na dezetach i sasankach pod okiem profesjonalnych i życzliwych instruktorów. Pogoda dopisała - było słonecznie, ciepło, nie zabrakło również pomyślnych wiatrów. Wieczorem był grill, ognisko, tańce i szanty. Ukoronowaniem starań uczniów żeglarstwa i ich instruktorów było uczestnictwo w regatach za które zwycięzcy otrzymali puchary, a wszyscy uczestnicy piękne dyplomy.

*********************************************************************

WYSTAWA ROLNO PRZEMYSŁOWA ZDUŃSKA WOLA 2013

W dniu 18.08.2013 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką Pana Andrzeja Sójki brali udział w występach artystycznych na XIV Regionalnej Wystawie Rolno Przemysłowej w Zduńskiej Woli. Honorowy patronat nad imprezą objął Pan Stanisław Kalemba Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pani Jolanta Chełmińska Wojewoda Łódzki, Pan Witold Stępień Marszałek Województwa Łódzkiego. Wystawa zastała zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli. Na terenie PCKSiR, przy ul. Dolnej 41, swoje stoiska zaprezentowali m.in. wystawcy z powiatu zduńskowolskiego, ale także z Sieradza, Łasku, Pabianic czy Wielunia.

*****************************************************************************

Malowane wiersze Tuwima

Konkurs plastyczny ogłoszony przez bibliotekę szkolną trwał od 23 kwietnia do 29 mają 2013r. Skierowany został do wszystkich uczniów uczęszczających do placówek Zespołu Szkół Specjalnych im. M. Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w dn. 24.06.2013r. przez członka jury mgr Iwonę Dawid. Uroczyste rozdanie nagród nastąpiło podczas Zakończenia Roku Szkolnego. W konkursie wzięły udział 33 prace indywidualne złożone przez uczniów, z których wyróżniono następujące:

I miejsce: Dominika Kotleszka

II miejsce: Jolanta Kuźnicka

III miejsce: Kamil Szczawiński

IV miejsce: Kamila Szulc

Wyróżnienia:

Bartosz Królikowski
Krystian Hebiś
Wojciech Rosik
Kacper Ledwoń
Damian Potasiak
Michał Mielczarek
Karolina Barczyńska
Michał Łazuchiewicz