W roku szkolnym 2012/2013 Klub Młodego Ekologa realizował projekt ekologiczno-edukacyjny "Klub Młodego Ekologa. Z przyrodą za pan brat." współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

*************************************************************************************************

SPRAWOZDANIE Z WIELKIEJ SZKOLNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW WTÓRNYCH
KLUBU  MŁODEGO EKOLOGA
PT. „SPRZĄTAMY ŚWIAT WOKÓŁ NAS KAŻDEGO DNIA”.

Dobiegła końca Wielka Szkolna Zbiórka Odpadów Wtórnych pt. „Sprzątamy świat wokół nas każdego dnia” zorganizowana przez Klub Młodego Ekologa w roku szkolnym 2012/2013.
W sumie udało się zebrać 18kg PET, 1,8 kg puszek aluminiowych, 74kg szkła białego oraz 943kg makulatury, które przekazaliśmy do zduńskowolskiego skupu odpadów wtórnych. Cieszymy się z tak dobrego efektu naszej akcji. Na pewno tę działalność kontynuować będziemy w kolejnych latach szkolnych.
Klub Młodego Ekologa nagrodził wszystkie klasy i „zbieraczy indywidualnych” Dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi.

Najlepszymi „zbieraczami odpadów wtórnych” w naszej Szkole zostali:

I miejsce – klasa I bau pod kierunkiem Pani Beaty Marcińczak,
II miejsce – klasa III bgu pod kierunkiem Pani Renaty Badziak,
III miejsce – klasa III agu pod kierunkiem Pana Sylwestra Mikosińskiego
i klasa II aau pod kierunkiem Pani Izabeli Mielczarek.

Wśród „zbieraczy indywidualnych” wyróżnieni zostali uczniowie:

Adrianna Kaczmarska
Przemysław Malinowski
Łukasz Malinowski
Piotr Filipiak
Artur Łągwa

Na wyróżnienie zasłużyły również Panie Bogusia Cybulska i Danusia Kosecka
ze szkolnej księgowości, które niezwykle aktywnie zbierały makulaturę.

Podsumowanie akcji oraz wręczenie Dyplomów i nagród dla najaktywniejszych „zbieraczy” nastąpiło podczas X Powiatowego Dnia Dziecka pod hasłem „Tęczowy Dzień Dziecka. Zagraj z nami w Zielone”, który odbył się w naszej Szkole 13 czerwca 2013 roku. Dyplomy i nagrody wręczała laureatom konkursu Pani Dyrektor, wobec całej społeczności szkolnej oraz przybyłych do nas licznie tego dnia gości.
Klub Młodego Ekologa dziękuje serdecznie wszystkim „aktywnym zbieraczom odpadów wtórnych” – Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i pozostałym Pracownikom Szkoły za wspólne „sprzątanie świata wokół nas każdego dnia.” Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym znów przyłączycie się do nas!

********************************************************************************

KLUB MŁODEGO EKOLOGA NA WARSZTATACH EKOLOGICZNYCH
PT. „DRZEWA I KRZEWY” W OŚRODKU DZIAŁAŃ EKOLOGICZNYCH „ŹRÓDŁA”
W ŁODZI DN. 17 CZERWCA 2013R.

PODSUMOWANIE CYKLU WARSZTATÓW.

Dnia 17 czerwca 2013 roku Klub Młodego Ekologa uczestniczył w ostatnich już w tym roku szkolnym warsztatach z cyklu warsztatów ekologicznych Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi. Zajęcia, jak zawsze, poprowadziła zaprzyjaźniona już z nami Trenerka Edukacji Ekologicznej ze „Źródeł” - Pani Karolina Baranowska. Warsztaty miały charakter terenowy i odbyły się w łódzkim Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, potocznie nazywanym „Parkiem na Zdrowiu”. Podczas warsztatów Młodzi Ekolodzy, poprzez ciekawe zabawy i ćwiczenia praktyczne, utrwalali wiadomości o budowie drzewa, mierzyli i obliczali wiek napotkanych ściętych już i nie ściętych jeszcze drzew w Parku, charakteryzowali i opisywali cechy charakterystyczne drzew, rozpoznawali gatunki wielu różnych drzew i krzewów, wspólnie zastanawiali się nad tym, co ludziom dają drzewa i jakie mają znaczenie dla przyrody. Wszystkie zebrane podczas zajęć informacje rejestrowali w kartach pracy, rozwiązując różnorodne zadania. Przy okazji powtarzali wiadomości z historii Polski i świata, analizując wiek drzew i to, czego były świadkami w swoim długoletnim życiu.
Po zakończonych w Parku warsztatach wszyscy udali się do siedziby „Źródeł”. Tam, wszyscy uczniowie, którzy uczestniczyli w cyklu warsztatów ekologicznych, którzy sumiennie uczyli się przez cały rok szkolny, z zaangażowaniem nabywali doświadczeń ekologicznych i z zakresu ochrony środowiska, zostali nagrodzeni przez „Źródła”. Uczniowie otrzymali imienne „Dyplomy Młodego Ekologa”, „Kodeks Młodego Ekologa” i Odznaki. Panie, Marta Pałuszyńska i Aneta Piontek – opiekunki szkolnego Klubu Młodego Ekologa - otrzymały pisemne „Podziękowania” za całoroczną pracę nad kształceniem u uczniów postaw proekologicznych i udział z nimi w cyklu warsztatów w „Źródłach”. Cały Klub zaś otrzymał od „Źródeł” wspaniałe pomoce dydaktyczne – różnorodne gry planszowe i karty do ćwiczeń ekologicznych oraz książki – wszystko autorstwa „Źródeł”.
Klub Młodego Ekologa również złożył serdeczne podziękowania Trenerce – Pani Karolinie Baranowskiej i pozostałym Pracownikom „Źródeł”. Uczniowie wręczyli Pani Karolinie własnoręcznie wykonane „Podziękowanie” pisemne oraz upominek - przepiękny rysunek jednej z uczennic, przedstawiający ptaka pośród zieleni, z podpisami wszystkich Młodych Ekologów. Pani Karolina nie kryła wzruszenia…
Cieszymy się i jesteśmy dumni, że nasi uczniowie, dzięki swojej całorocznej pracy, zasłużyli na tytuł Młodych Ekologów, przyznany im przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi. To dla nas wszystkich ogromne wyróżnienie!
Rozstając się ze „Źródłami” nie mówiliśmy „żegnaj”, ale „do zobaczenia”. Życzyliśmy sobie wzajemnie zasłużonego wypoczynku i udanych wakacji, wyrażając nadzieję dalszej współpracy na rzecz ekologii i ochrony środowiska w przyszłym roku szkolnym.

********************************************************************************

X POWIATOWY DZIEŃ DZIECKA
P.H. „TĘCZOWY DZIEŃ DZIECKA. ZAGRAJ Z NAMI W ZIELONE”
KLUB MŁODEGO EKOLOGA 13.06.2013R.

Klub Młodego Ekologa włączył się aktywnie w organizację tegorocznego Powiatowego Dnia Dziecka, który odbył się w naszej Szkole już po raz dziesiąty. W tym roku impreza odbyła się ph. „Tęczowy Dzień Dziecka. Zagraj z nami w Zielone” i miała charakter ekologiczny. Celem imprezy było promowanie postaw proekologicznych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, zdrowego stylu życia uwzględniającego ruch na świeżym powietrzu i zdrowe odżywianie się, poprzez wiele różnorodnych zabaw, konkurencji, konkursów ekologicznych w zgodzie z przyrodą.
Klub Młodego Ekologa prezentował swoje samodzielne stanowisko
. Było ono efektem i podsumowaniem realizowanego w roku szkolnym 2012/2013 projektu edukacyjno – ekologicznego pt. „Klub Młodego Ekologa. Z przyrodą za pan brat” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Klub zapraszał dzieci, młodzież i dorosłych do wielu ciekawych zabaw i konkursów, m.in. rozpoznawanie rodzimych, chronionych drzew i krzewów na kolorowych ilustracjach i dopasowywanie do nich obrazków z liśćmi i owocami; umieszczanie odpadów wtórnych w pojemnikach właściwego koloru; dopasowywanie obrazków zwierząt chronionych do ich śladów; dopasowywanie obrazków „zdrowych i niezdrowych” produktów spożywczych oraz zachowań sprzyjających dobrej formie fizycznej do talerza bądź śmietnika;  rozpoznawanie owoców i warzyw po dotyku, z zakrytymi oczami; planszowe gry ekologiczne „Ekologiczny pajączek” czy „Młody Ekolog”. Jednak największym zainteresowaniem cieszył się konkurs na najbardziej fantazyjny szaszłyk ekologiczny. Dzieci miały do dyspozycji mnóstwo warzyw i owoców, z których powstawały prawdziwe cuda na patyku – zdrowe, kolorowe i smaczne. I miejsce zdobył szaszłyk Róży Graf z klasy III Szkoły Podstawowej
w Czechach, II miejsce należało do ucznia z tej samej Szkoły, a III miejsce zdobyła Natalia Pałuszyńska z Publicznego Przedszkola nr 4 w Zduńskiej Woli. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Wszystkie szaszłyki były oryginalne, dlatego każdy wykonawca szaszłyka otrzymał nagrodę rzeczową. Następnie każdy ze smakiem kosztował to, co zrobił.Klub Młodego Ekologa nagradzał również wszystkie grupy dzieci za występy ekologiczne na scenie – piosenki, tańce, scenki. Dyplomy i nagrody rzeczowe otrzymały grupy z takich placówek, jak: Publiczne Przedszkole nr 2 w Zduńskiej Woli, Publiczne Przedszkole nr 4 w Zduńskiej Woli, Gminne Przedszkole w Czechach, Szkoła Podstawowa w Czechach, Miejskie Przedszkole nr 138 w Łodzi, Miejskie Przedszkole nr 208 w Łodzi oraz dzieci z naszego Przedszkola Specjalnego oraz Szkoły.
Na tegoroczny Dzień Dziecka, na zaproszenie Klubu Młodego Ekologa, przybyła Przewodnicząca Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych, do której nasza Szkoła należy, dyrektor Przedszkola Miejskiego 208 w Łodzi – Pani Małgorzata Dąbek, Wicestarosta Powiatu Zduńskowolskiego, Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zapolicach i wielu innych gości.
Działalność ekologiczną Klubu Młodego Ekologa podczas imprezy wsparło wielu zaprzyjaźnionych sponsorów. Byli to: Sklep i Hurtownia Zabawek „Ene Due” z Czechów, Firma „Pro – Educo” Monika Pałuszyńska -  wyposażająca kompleksowo szkoły, przedszkola i biura, Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi, Sklep z artykułami szkolnymi
i papierniczymi – Panie Jeziorska i Strzelińska, Firma „Kowalewski” Prezes Anna Polkowska – tradycyjne przetwory, Pani Anna Gajewska – Sklep owocowo – warzywny, Pan Dariusz Figiński – Hurtownia warzyw i owoców „Figa”, Masarnia Zapolice – Państwo Wawrzyniakowie, Pan Łukasz Wyrębski – Ubojnia Drobiu „Wyrębski”, Pan Waldemar Gocek – Piekarnia „Gocek”, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sieradzu, którzy ufundowali upominki dla dzieci i nagrody w konkursach oraz wiele smakołyków dla wszystkich.
Ekologiczny X Powiatowy Dzień Dziecka relacjonować będą, obecne na imprezie, lokalne gazety i telewizja,
co ma na celu m.in. dalsze rozpowszechnianie informacji o działalności naszego szkolnego Klubu Młodego Ekologa i zachęcanie dzieci, młodzieży i dorosłych z innych placówek do współpracy z nami na polu ekologii i ochrony środowiska połączonego ze zdrowym stylem życia.

********************************************************************************

I MINI MARATON „BIEGIEM PO ZDROWIE”

W związku z tym, iż nasza Szkoła przystąpiła w tym roku szkolnym do Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych w Łodzi, jako jej członkowie uczestniczymy i współorganizujemy różne przedsięwzięcia ekologiczne Sieci. Tym razem, 18 maja, wzięliśmy udział w I Mini Maratonie „Biegiem Po Zdrowie” w łódzkim Parku na „Zdrowiu”, którego celem było promowanie aktywnego trybu życia, odpoczynku na świeżym powietrzu, kształcenie postaw proekologicznych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
Na miejscu „Startu” Mini Maratonu, przy Amfiteatrze w Parku na „Zdrowiu” zebrały się drużyny z łódzkiej Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych – przedszkolaczki, uczniowie szkół, nauczyciele, opiekunowie, całe rodziny i przyjaciele Maratończyków. Nie zabrakło władz miasta, przedstawicieli Zarządu Łódzkiej Zieleni Miejskiej, mediów. Maraton rozpoczął się o godzinie 10.00. Do przebiegnięcia było około 2 km. Wszyscy pomyślnie ukończyli bieg i dotarli do mety. Na każdego uczestnika Mini Maratonu czekał Dyplom Uczestnictwa, pamiątkowa smycz i torba z upominkami. Po zakończonym Mini Maratonie wszyscy świetnie bawili się na Pikniku Majowym. Nie brakowało tańców, zabaw, śpiewu przy muzyce. Wodzirejka Urszula Pakuła oraz jej pomocnik zachęcali do pląsów, zabaw z rekwizytami, nie tylko dzieci i młodzież, ale też dorosłych. Ratownicy Medyczni urządzili pokaz z zakresu pierwszej pomocy, który cieszył się dużym zainteresowaniem małych i dużych.
I Mini Maraton okazał się trafnym pomysłem. Ilość osób, jaka wzięła w nim udział, świadczy o sukcesie Organizatorów. Cieszymy się, że nasza Szkoła również przyczyniła się do tego sukcesu. Szkolna drużyna wróciła z imprezy bardzo zadowolona.

********************************************************************************

„RÓŻNORODNOŚĆ ZWIERZĄT ŚWIATA” W BORYSEWIE
WARSZTATY PRZYRODNICZE KLUBU MŁODEGO EKOLOGA

15 maja 2013 roku uczniowie Klubu Młodego Ekologa wraz z opiekunkami odbyli kolejne już warsztaty przyrodnicze, tym razem w ZOO Safari w Borysewie.
Zajęcia rozpoczęły się od przejazdu ZOO kolejką po terenie obiektu. Pani przewodnik opowiadała uczniom o kolejno oglądanych zwierzętach z różnych stron świata, o ich charakterystycznych cechach w wyglądzie, o ich życiu w naturze, o pożywieniui sposobach jego zdobywania, o zagrożeniach jakie na te zwierzęta czyhają ze strony człowieka oraz formach i sposobach ich ochrony.
Następnie, pod kierunkiem kolejnego przewodnika dydaktycznego, uczniowie wzięli udział w warsztatach w namiocie sferycznym, gdzie musieli wykazać się zdobytą wiedzą na temat zwierząt podczas rozwiązywania różnorodnych zadań. Mieli również okazjędo poznania eksponatów żywych niegdyś zwierząt, jak zebra czy tygrys oraz żywych zwierząt, takich jak węże z rodzaju dusicieli, jaszczurka i żółw lądowy. Oglądali też poroże jelenia i antylopy szablorogiej. Ogromne wrażenie zrobiła na nich możliwość dotykania zwierząt żywych, eksponatów prezentowanych przez panią przewodnik. Po zakończonych zajęciach w namiocie sferycznym uczestnicy warsztatów udali się na pieszy spacer po ZOO, aby jeszcze raz z bliska poobserwować zwierzęta. Dużym zainteresowaniem cieszyło się pokazowe karmienie samca foki szarej – Dawida – który, aby otrzymać od opiekuna kolejną rybę, musiał zaprezentować swoje różnorakie umiejętności. Uczniowie z zaciekawieniem obserwowali też tygrysy, lwy białe, żyrafy, mandryle, aligatory, zebry, antylopy i wiele innych zwierząt. Przyjemność sprawiało im karmienie roślinożerców trawą.
Na koniec uczestnicy warsztatów odpoczywali w specjalnie wyznaczonym miejscu ZOO, gdzie rozpalono dla nich ognisko. Po tak wyczerpujących zajęciach bardzo smakowały wszystkim kiełbaski pieczone nad ogniskiem. Odpoczynkowi towarzyszyły rozmowy i wymiana wrażeń, a mimo zmęczenia humory dopisywały. Jak zwykle, uczniowie uznali warsztaty za ciekawe i udane. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i znów bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia.

********************************************************************************

XIII Turniej  Wiedzy Ekologicznej Łask 2013

Dnia 14 maja 2013r. uczniowie szkolnego Klubu Młodego Ekologa wzięli udział w XIII Turnieju Wiedzy Ekologicznej, który jak co roku, odbył się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Łasku. W tegorocznym Turnieju startowało 8 drużyn reprezentujących gimnazja z powiatów całego regionu.
Naszą Szkołę reprezentowała drużyna uczniów w składzie: Mariusz Grobelny (kl. III gimn.), Magdalena Wierucka (kl. II gimn.), Sandra Kuś (kl. I gimn.) pod kierunkiem opiekunek: nauczycielki biologii – pani Marty Pałuszyńskiej oraz pani Anety Piontek.
Zadaniem konkursowym do przygotowania dla drużyn było „Nasze środowisko w obiektywie” - wybranie się w teren po okolicy i wykonanie fotografii tego, co w przyrodzie zaniepokoiło lub zachwyciło obserwatorów. Następnie należało wykonać prezentację multimedialną, album itp. z tych fotografii, uzasadnić, dlaczego akurat to zwróciło uwagę uczniów i przedstawić efekty obserwacji podczas Turnieju. Nasza prezentacja multimedialna nosiła tytuł: „Zachwycające skarby naszej okolicy. Arboretum w Rogowie”.
Podczas Turnieju, przez około 2,5 godziny, drużyny rozwiązywały 17 różnorodnych zadań dotyczących wiedzy z szeroko pojętego zakresu ekologii i ochrony środowiska. Pracę uczniów sprawdzała i oceniała specjalnie powołana komisja nauczycieli biologii z różnych szkół, której przewodniczył Pan Dyrektor Szkoły w Łasku.

Mamy ogromną satysfakcję, że
nasi uczniowie zgromadzili łącznie 124 punkty i tym samym zajęli II miejsce
w tegorocznym, XIII Turnieju Wiedzy Ekologicznej w Łasku, zdobywając dla Szkoły dyplom oraz nagrodę rzeczową.

Z dumą przypominamy jednocześnie, iż nasza Szkoła, w tym Turnieju,
od lat zajmuje czołowe miejsca i staje na podium:

rok 2013 – II miejsce,

rok 2012 – I miejsce,

rok 2011 – I miejsce,

rok 2010 – III miejsce.

********************************************************************************

„BIORÓŻNORODNOŚĆ W PRZYRODZIE”

10 maja 2013 roku uczniowie szkolnego Klubu Młodego Ekologa wraz z opiekunami wyruszyli na ekologiczne warsztaty terenowe do Poznania i Kórnika. Wyjazd dofinansował WFOŚiGW w Łodzi, w nagrodę za całoroczną działalność Młodych Ekologów naszej Szkoły.
Warsztaty rozpoczęły się w Nowym ZOO w Poznaniu pod kierunkiem przewodnika dydaktycznego. Najpierw odwiedziliśmy Mini ZOO, a zaraz potem na powitanie nas przybył samiec pawia, który chętnie prezentował się nam w całej krasie. Następnie wyruszyliśmy ZOO kolejką na zwiedzanie ogromnego obszaru ZOO i jego mieszkańców. Poznawaliśmy zwierzęta z Polski i z różnych stron świata, które w tym ZOO żyją swobodnie na dużych wybiegach. Pani przewodnik ciekawie opowiadała nam o napotkanych osobnikach. Niekiedy zwierzęta podchodziły tak blisko nas, że mięliśmy wspaniałą okazję do dokładnej obserwacji ich wyglądu i zachowania.
Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy w Poznaniu, była najstarsza, licząca już 103 lata, Palmiarnia. Informacje o zbiorach roślin w Palmiarni przekazywał nam przewodnik dydaktyczny. Palmiarnia poznańska o powierzchni 4.900 m2, kubaturze 47.000 m3 udostępniona zwiedzającym w 1992 roku, jest botaniczną placówką wystawowo – dydaktyczną powstałą w 1910 roku na powierzchni 534 m2. W 10 pawilonach zgromadzono roślinność klimatu śródziemnomorskiego, subtropikalnego, tropiku, sawann, pustyń Ameryki i Afryki oraz kolekcję ryb egzotycznych. To co oglądaliśmy niekiedy przyprawiało nas o głośne „Oooo!”, „Łał!” – byliśmy zachwyceni, bo większość z nas nie widziała nigdy bezpośrednio spotkanych tam okazów, jak bananowiec, drzewo kiełbasiane, drzewo coca – coli, kakaowiec, przeróżne kaktusy, liany, bambusy, aloes, sagowce, ananasowate, storczyki i wiele, wiele innych.
Ostatnim etapem naszych warsztatów były zajęcia w Arboretum w Kórniku. Arboretum Kórnickie założone zostało w XIX wieku przez Tytusa i Jana Działyńskich, na terenie starego parku otaczającego Zamek. Obecnie należy do Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Bogate kolekcje drzew i krzewów, często rzadkich i mało jeszcze znanych w uprawie obejmują łącznie około 3.000 gatunków i odmian. Arboretum jest cennym obiektem naukowym, gdzie prowadzi się badania z zakresu ekologii, biologii, zasad uprawy i rozmnażania roślin drzewiastych. Jest też celem licznych wycieczek z kraju i zagranicy. Pełni rolę dydaktyczną i popularyzatorską. Pod kierunkiem przewodnika dydaktycznegoz PAN poznawaliśmy drzewa i krzewy świata podczas „Zielonej lekcji”. Zrealizowaliśmy dwa tematy: „Barwne życie drzew i krzewów – kwitnienie” oraz „Rośliny z mojej okolicy – rozpoznawanie krajowych gatunków drzew i krzewów”. Na podstawie obserwacji rozwiązywaliśmy zadania w kartach pracy, co wzbudzało w nas duże zainteresowanie poznawanymi okazami.
Z warsztatów wróciliśmy nocą. Byliśmy bardzo zmęczeni, ale w świetnych nastrojach, pełni wrażeń, nowej wiedzy i doświadczeń z obcowania z przyrodą. Pamiątką z wyjazdu jest obszerna relacja fotograficzna, do obejrzenia której wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

********************************************************************************

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

Tegoroczny, Międzynarodowy Dzień Ziemi, obchodzony był w naszej szkole tak uroczyście po raz pierwszy. Inicjatorem obchodów był szkolny Klub Młodego Ekologa prowadzony pod kierunkiem Pań Marty Pałuszyńskiej i Anety Piontek. Już 19 kwietnia, w piątek, przy wejściu głównym do naszej szkoły, zaprezentowana została wystawa prac plastycznych uczniów, nawiązujących do tematyki Święta, a więc szeroko rozumianej potrzeby ochrony planety Ziemi przed niszczycielską działalnością człowieka, zagrażającą środowisku i nam samym. Na wystawie podziwiać też było można przeróżne rośliny samodzielnie wyhodowane przez uczniów. Na wszystkich czekał ekologiczny poczęstunek – soki owocowe oraz szaszłyki jabłkowo – marchewkowe, które bardzo wszystkim smakowały. Oglądaniu wystawy towarzyszyły odgłosy przyrody dochodzące z głośników. Dyrekcja Szkoły, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice składali swoje podpisy pod petycją do Urzędników z prośbą m.in. o wspieranie, propagowanie, inicjowanie akcji promujących aktywne postawy ekologiczne wśród dzieci, rodziców, nauczycieli i mieszkańców miasta, o porządek na ulicach, w parkach i lasach, większą ilość śmietników oraz pojemników do segregacji odpadów, o czyste piaskownice i place zabaw pełne zieleni.
Każda klasa wraz z wychowawcą za udział w szkolnych obchodach Międzynarodowego Dnia Ziemi otrzymała pisemne podziękowanie, a za najpiękniejsze prace – dyplom.
22 kwietnia, w poniedziałek, szkolny Klub Młodego Ekologa, pod kierunkiem Pań Marty Pałuszyńskiej i Anety Piontek, wraz z nauczycielami: Panią Renatą Badziak, Panami Bogdanem Pawlakiem i Józefem Frądczakiem, wziął udział w HAPPENINGU „ZOSTAŃ ZIELONYM”, który odbył się na ul Piotrkowskiej w Łodzi, a zorganizowany został przez Sieć Przedszkoli i Szkół Ekologicznych w Łodzi, której przewodniczy Pani Dyrektor Miejskiego Przedszkola Nr 208 w Łodzi – Małgorzata Dąbek, i do której nasza Szkoła przynależy.W Happeningu udział wzięło bardzo dużo dzieci, młodzieży, nauczycieli i rodziców. Wszystkie grupy były charakterystycznie ubrane, dominował kolor zielony, zgodnie z ideą Święta. Każda też posiadała tabliczki, flagi, transparenty z nazwą własnej placówki, ale też z ekologicznymi hasłami, z symbolicznymi rysunkami przyjaciół i wrogów przyrody. Przechodniom rozdawane były przez uczestników Happeningu ekologiczne ulotki informacyjne. Każda grupa wznosiła przygotowane przez siebie ekologiczne okrzyki,a na początek i na koniec imprezy wszyscy wspólnie śpiewali hymn Sieci. Petycje do Urzędników odebrali od placówek uczestniczących w Happeningu przedstawiciele Urzędu Zieleni Miejskiej w Łodzi, na zakończenie marszu Sieci.
Bardzo cieszymy się, że obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi w naszej szkole miały naprawdę uroczysty charakter, podkreślający niezwykłą wagę problemu skutków działalności człowieka dla środowiska oraz ogromną potrzebę kształtowania świadomości i postaw proekologicznych w społeczeństwie, już od najmłodszych lat. Mamy satysfakcję, że przyłączyliśmy się tego dnia do około 1 miliarda ludzi z 92 krajów obchodzących Międzynarodowy Dzień Ziemi na całym świecie.
Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w nasze działania: Dyrekcji Szkoły, Nauczycielom, Uczniom, Rodzicom oraz pozostałym Pracownikom Szkoły.

********************************************************************************

„REWOLUCJA W PARKU KRAJOBRAZOWYM WZNIESIEŃ ŁÓDZKICH”

Członkowie szkolnego Klubu Młodego Ekologa 10 kwietnia 2013 roku, pod kierunkiem opiekunek mgr Marty Pałuszyńskiej i mgr Anety Piontek oraz z opiekunem mgr Bogdanem Pawlakiem odbyli kolejne warsztaty terenowe. Tym razem odwiedziliśmy Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich. Mimo iż tego dnia aura była jeszcze iście zimowa i utrudniała nam nieco realizację zaplanowanego programu, ciekawa forma warsztatów przysporzyła nam wielu nowych, ciekawych informacji o środowisku przyrodniczym naszego regionu. Przewodnikiem dydaktycznym zajęć w Parku był „Pan Ludwik” –
dr Ludwik Samosiej – starszy specjalista ds. ochrony przyrody z oddziału terenowego PKWŁ.
Poznawanie Parku rozpoczęliśmy od wizyty w Dworze w Byszewie, należącym niegdyś do rodziny Plichtów. W podworskim parku, w polodowcowych dolinkach, żyją zwierzęta i rośliny, które występują tylko w górach. Obserwowaliśmy tu najstarszy dąb szypułkowy „Jarosław”, przez pracowników nazywany zwyczajnie „Jarek”. Następnie poznawaliśmy Las Łagiewnicki, tzw. Puszczę Łódzką. Położony jeston bardzo blisko centrum Łodzi, ok. 10-15 min. jazdy autobusem. Nie wiedzieliśmy wcześniej, że nie ma takiej niezmienionej formy środowiska jaką jest Las Łagiewnicki nigdzie indziej w całej Polsce, a tylko kilka takich występuje na świecie. W rezerwacie Las Łagiewnicki występują bardzo rzadkie gatunki roślin i zwierząt, które znalazły się w Polskiej Czerwonej Księdze. Przykładem są storczyki. Na terenie Parku znajdują się także Sady tradycyjne, tzn. takie w których rosną tradycyjne odmiany drzew owocowych, niewymagające oprysków. W Parku dominuje sosna, ale np. na terenie Parowów Janinowskich licznie występuje buk, o gładkiej, jasnoszarej korze, osiągający olbrzymie rozmiary, poza tym dąb szypułkowy o przyrośniętych żołędziach, świerk, w dolinach rzecznych, gdzie jest bardzo mokro – olcha czarna, topola. W Lesie Łagiewnickim żyje bardzo dużo dzików, które poszukując pożywienia ryją wokół dębów szypułkowych i bezszypułkowych, buków. Chętnie zjadają żołędzie, bukwie – kosmate owoce, podziemne grzyby, pędraki, larwy owadów.
Wraz z Panem Ludwikiem tropiliśmy dziki poszukując ich tropów i śladów rycia. Znaleźliśmy ich mnóstwo. Obserwowaliśmy też inne zwierzęta w ich naturalnym środowisku, np. wiewiórki. W Parku zamieszkują też sarny, borsuki, bobry. Domy bobrów to żeremia, a wejścia do nich znajdują się pod wodą. Wśród ptaków Parku wyróżnia się czaple siwe, myszołowy, jastrzębie, puszczyki, sowy uszate, zimorodki, wiele mniejszych ptaków. Park to również „raj” dla grzybiarzy.
Bardzo zainteresowała nas informacja, którą podzielił się z nami Pan Ludwik,że niestety w Parku w przyszłym roku nastąpi „rewolucja” – rozpoczęto już budowę autostrady, a wzdłuż niej nici torów kolejowych dużych prędkości, po których pociągi będą jeździły 340 km/h. Podzielą one Park wzdłuż na dwie mniej więcej równe części – jedną od strony Brzezin, drugą od strony Łodzi. Mieliśmy więc okazję zobaczyć w ostatniej chwili Park w jego obecnej formie. Niestety nie można było uniknąć tej budowy. Kiedy w 1994 roku powstawał PKWŁ, warunkiem uzyskania decyzji o jego utworzeniu, było wyrażenie zgody na przebieg przez niego autostrady w przyszłości. Aby Park powstał zgodzono się natę autostradę „wybierając mniejsze zło”. W trosce o mieszkańców Parku zaplanowano budowę nad i pod autostradą tuneli i innych przejść dla płazów, gadów i większych zwierząt, by bezpiecznie mogły przedostawać się z jednej części Parku do drugiej i odwrotnie. Autostrada i tory kolejowe, a właściwie pędzące po nich pojazdy stanowią dla zwierząt ogromne zagrożenie życia.
Po zajęciach w terenie udaliśmy się z „Panem Ludwikiem” na lekcję przyrody do sali dydaktycznej w Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie. „Pan Ludwik” zaprezentował nam film własnego współautorstwa o PKWŁ, dzięki któremu obserwowaliśmy miejsca przez nas odwiedzone, ale w porze letniej. Bardzo ciekawie dopowiadał nam jeszcze wiele ciekawych informacji o przyrodzie Parku, zagrożeniach jakie stwarza jej działalność człowieka oraz sposobach i staraniach jej ochrony. Zaciekawieni sprawą uczniowie zadawali „Panu Ludwikowi” mnóstwo pytań, na które chętnie i wyczerpująco odpowiadał.
Z warsztatów w PKWŁ wróciliśmy pełni nowych doświadczeń i wiedzy na temat otaczającego nas środowiska i przyrody naszego regionu. Pozostaliśmy z nadzieją, że rozpoczęte budowy w Parku nie zagrożą poważnie mieszkańcom Parku, a zakłócenia w ich życiu, jakie wniosą prace budowlane człowieka, będą jak najmniej dla nich dotkliwe.
Do następnego spotkania w terenie!

********************************************************************************

JESTEŚMY
„SZKOŁĄ DLA EKOROZWOJU”

Klub Młodego Ekologa, w imieniu naszej Szkoły, przystąpił do Programu Fundacji „Partnerstwo dla Środowiska” pt: „Szkoły dla Ekorozwoju”. Koordynatorami realizacji Programu w naszej placówce są Panie Marta Pałuszyńska i Aneta Piontek – opiekunki Klubu.
W imieniu Szkoły staramy się uzyskać certyfikaty ekologiczne: najpierw krajowy I stopnia – Lokalne Centrum Aktywności Ekologicznej, a następnie międzynarodowy II stopnia – Zielona Flaga. W ramach  realizacji Programu, nasza Szkoła przystąpiła do „Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych”, której przewodniczy Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 208 w Łodzi. Sieć posiada własne logo, którym oznakowane są placówki do niej należące oraz własny hymn. Koordynatorzy Programu spotykają się przynajmniej raz w miesiącu w Łodzi, by omawiać bieżące problemy i planować wspólne działania.
Wszelkie informacje o naszej działalności można znaleźć na stronie internetowej Szkoły, w zakładce „Klub Młodego Ekologa”, w szkolnej gazetce „Uśmieszek” oraz na ściennej gazetce Klubu.

Jeszcze w bieżącym roku szkolnym będziemy
współorganizatorami następujących działań łódzkiej sieci eko:

 1. Happening „Zostań Zielonym” z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, który odbędzie się w Łodzi, 22 kwietnia (poniedziałek),
  początek godz. 10.00;
 2. Mini Maraton „Biegiem po zdrowie”, który odbędzie się w Łodzi,
  w Parku „Na Zdrowiu”, 18 maja (sobota);
 3. Majówka z Ogrodem Botanicznym, która odbędzie się w dniach
  25-26 maja (sobota, niedziela).

REGULAMIN MINI MARATONU

Wszystkich Uczniów Szkoły, Wychowawców, Nauczycieli, pozostałych Pracowników oraz Rodziców serdecznie zapraszamy i zachęcamy  do wspólnego udziału w proponowanych akcjach ekologicznych. Wszelkie informacje nt. bieżących działań przekazują Wam członkowie  szkolnego
Klubu Młodego Ekologa.

PLACÓWKI NALEŻĄCE DO
SIECI PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ
EKOLOGICZNYCH

1. Przedszkole Miejskie Nr 208 w Łodzi
2. Przedszkole Miejskie Nr 23 w Łodzi
3. Przedszkole Miejskie Nr 139 w Łodzi
4. Przedszkole Miejskie Nr 133 w Łodzi
5. Przedszkole Miejskie Nr 98 w Łodzi
7. Przedszkole Miejskie Nr 170 w Łodzi
8. Przedszkole Miejskie nr 1 Głowno
9. Przedszkole Miejskie  Nr 165 w  Łodzi
10. Przedszkole Miejskie Nr 2 w Aleksandrowie Łódzkim
11. Niepubliczne Przedszkole TPD w Inowłodzu
12. Przedszkole Miejskie Nr 154 w Łodzi
13. Integracyjna Szkoła Podstawowa nr 67 im. Janusza Korczaka w Łodzi
14. Przedszkole Miejskie Nr 173 w Łodzi
15.  Zespół Szkół Specjalnych w Zduńskiej Woli
16. Przedszkole Miejskie nr 109 z Oddziałami Integracyjnymi w Łodzi
17. Przedszkole Miejskie Nr 126 w Łodzi
18. Przedszkole Miejskie nr 138 w Łodzi

********************************************************************************

EKOZNAKI I PAPIER CZERPANY

12 marca uczniowie Klubu Młodego Ekologa wraz z opiekunkami Panią Martą Pałuszyńską oraz Panią Anetą Piontek wzięli udział w terenowych warsztatach ekologicznych, które odbyły się w Ośrodku Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi. Warsztaty składały się z dwóch części tematycznych.
Tematem pierwszej części były „Ekoznaki”. Uczniowie dowiedzieli się, że znaki te dzieli się na ekoznaki – certyfikaty przyznawane przez specjalne komisje, które kontrolują spełnianie koniecznych warunków przez producentów lub usługodawców, aby taki ekoznak – certyfikat uzyskać. Warunki te dotyczą jakości produktów i usług oraz jakości procesu ich powstawania. Uczniowie poznali też ekoznaki informacyjne oraz ekoznaki umieszczane przez producentów i usługodawców, nie podparte żadną opinią ekologiczną, a służące jedynie „zwabieniu” konsumentów do ich zakupu. W oparciu o prezentację multimedialną uczniowie poznawali wygląd tych znaków i opis ich znaczenia. Następnie w zabawie polegającej na dopasowywaniu kartonika z ekoznakiem do kartonika z jego znaczeniem trenowali uzyskaną wiedzę. Ciekawym dla wszystkich zadaniem było odnajdywanie znaków ekologicznych na opakowaniach różnych produktów. Dzięki rozumieniu symboli znaków uczniowie potrafili powiedzieć wiele ciekawych informacji o produkcie i jego producencie.
Druga część warsztatów miała charakter praktyczny i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Jej tematem był „Papier czerpany” czyli papier odzyskiwany z makulatury. Do zajęć użyte zostały: niepotrzebny papier, miska z wodą, blender, sitka, ściereczki, ręczniki, żelazko i deska do prasowania. By powstające nowe kartki papieru były ładne, kolorowe i pachnące do wody dodano suszoną lawendę oraz kolorowy papier,a ozdabiano je motywami wyciętymi z papierowych chusteczek. Papier z makulatury był najpierw miksowany blenderem w misce z wodą, potem odsączany na sitach, okładany ściereczkami, odciskany ręcznikami, a na koniec prasowany żelazkiem, co przyspieszało znacznie jego suszenie. Uczniowie prześcigali się w wyrabianiu nowych kartek i ozdabianiu ich. Mieli mnóstwo ciekawych pomysłów, zarówno dziewczynki, jak i chłopcy!!! Zdjęcia powstałych prac można oglądać w galerii zdjęć obrazującej przebieg warsztatów.
Uczniowie wrócili bardzo zadowoleni z warsztatów. Do domów z dumą zanieśli wykonane przez siebie kartki papieru. Do zobaczenia na kolejnych warsztatach!!!

********************************************************************************

PTAKI W OBIEKTYWIE

W dniu 4 lutego 2013 roku członkowie Klubu Młodego Ekologa wraz z opiekunami mgr Martą Pałuszyńską i mgr Anetą Piontek wybrali się do Młodzieżowego Domu Kultury ,,Na Pięterku” w Zduńskiej Woli w celu obejrzenia wystawy pt. ,,Ptaki w obiektywie”, której twórcą i autorem jest pan Adam Mańka mieszkaniec Zduńskiej Woli. Bogata kolekcja barwnych fotografii ptaków wywarła na nas duże wrażenie. Mogliśmy podziwiać z bliska ptaki wodno-błotne takie jak: rybitwa czarna, rokitniczka, łabędź, sęp płowy, dudek, wilga, cyranka, perkoz dwuczuby, kulczyk w ich naturalnym środowisku życia podczas zdobywania pokarmu, podczas karmienia piskląt, czy podczas zalotów. Wszystkich zainteresowanych przyrodą i jej pięknem zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć.

********************************************************************************

KLUB MŁODEGO EKOLOGA
NA WARSZTATCH TERENOWYCH  PT. „EKOLOGIA MIESZCZUCHA”W „ŹRÓDŁACH”
W ŁODZI

Uczniowie naszego Gimnazjum, działający w Klubie Młodego Ekologa, wraz z opiekunami Panią Martą Pałuszyńską, Panią Anetą Piontek i Panem Bogdanem Pawlakiem, 29 stycznia, wzięli udział
w warsztatach ekologicznych pt. „Ekologia mieszczucha”. Zajęcia ekologiczne poprowadziła dla nas, drugi już raz, Pani Karolina Baranowska – Trener Edukacji Ekologicznej w Ośrodku Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi, przy ulicy Zielonej 27.
Warsztaty w „Źródłach” dotyczyły tzw. „małej ekologii”. Poświęcone były ekologii w codziennym życiu, w domu, w szkole. Uświadamiały nam ogromne znaczenie sposobu życia każdego z nas dla stanu środowiska. Poprzez ciekawe formy zadań, gieri zabaw poruszaliśmy zagadnienia oszczędności wody, energii elektrycznej, ekologicznych zakupów, transportu czy segregacji odpadów. Ponad to  wypełnialiśmy tematyczne karty pracy, rysowaliśmy plakaty, wcielaliśmy się
w różne role. Naszym zainteresowaniem cieszyła się gra „ekologiczny pajączek”. W nagrodę za aktywne uczestnictwo w dzisiejszych zajęciach Pani Karolina podarowała nam tę grę. Będzie ona uświetniać nasze szkolne zajęcia ekologiczne w Klubie. W drugiej części zajęć wspólnie zastanawialiśmy się „jak robić zakupy z głową”, czyli co i jak kupować, aby nie zostać posiadaczem całej masy zbędnych, szkodliwych dla środowiska i dla zdrowia rzeczy, a z zakupów wrócić zadowolonymi z towarami wysokiej jakości. Okazało się, że nie jest to wcale takie trudne!
W „Źródłach” oprócz udziału w zajęciach, odwiedziliśmy też bibliotekę ekologiczną, zapoznaliśmy się z niektórymi pozycjami, a najciekawsze dla nas wypożyczyliśmy. Z warsztatów, jak zwykle, wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
Kolejny wyjazd na podobne zajęcia planujemy już wkrótce. Na pewno Wam o nich znów opowiemy. Zatem do następnego razu!


**********************************************************************************************************

KLUB MŁODEGO EKOLOGA ZAPRASZA NA
WIELKĄ SZKOLNĄ ZBIÓRKĘ ODPADÓW WTÓRNYCH
PH. ,,SPRZĄTAMY ŚWIAT WOKÓŁ NAS KAŻDEGO DNIA”
DLA NAJAKTYWNIEJSZYCH ZBIERACZY ATRAKCYJNE NAGRODY !!!

Klub Młodego Ekologa organizuje KONKURS  dla klas, grup, uczniów indywidualnych oraz wszystkich pracowników Szkoły na największą ilość zebranych odpadów wtórnych, takich jak:

- puszki aluminiowe
- makulatura (gazety, kartony, tekturowe opakowania itp.)
- białe szkło (słoiki, butelki)

Konkurs będzie trwał od stycznia do końca maja br. i składał się będzie z pięciu etapów (pięciu miesięcy). Na koniec każdego miesiąca Młodzi Ekolodzy odbierać będą od Was zebrane surowce, przeliczać i wpisywać do rejestru konkursowego. Zwycięzca każdego etapu otrzyma drobny upominek, a zwycięzca całego konkursu otrzyma dyplom i nagrodę główną w konkursie. Wszystkich zachęcamy do wspólnego dbania o środowisko wokół nas każdego dnia oraz do udziału w konkursie.

**********************************************************************************************************

POMOGLIŚMY URATOWAĆ KUCYKI !!!

22 stycznia 2013 opiekunka Klubu Młodego Ekologa – Pani Marta Pałuszyńska otrzymała drogą mailową rozpaczliwą prośbę o pomoc od Fundacji „Centaurus” z Wrocławia o treści „Pożar
w Fundacji. Kuce czekają na ratunek. Prosimy o pomoc”. Nie wahała się ani chwili – Musimy pomóc! Następnego dnia rano informację przekazała Pani Anecie Piontek, Młodym Ekologom i wspólnie natychmiast przedstawili problem naszej społeczności szkolnej. Rozpoczęliśmy zbiórkę pieniędzy. Udało nam się zebrać 230,01 zł. Pieniądze już zostały wpłacone na konto bankowe Fundacji „Centaurus” z dopiskiem „DWA KUCYKI”.
Kampania "Kochaj Mądrze"
DWA KUCYKI PROSZĄ O RATUNEK!
„Stara łacińska sentencja "Per aspera ad astra" znaczy tyle, co przedzieranie się przez ciernie do gwiazd. Kiedy patrzymy na dwa brudne, małe kucyki wiemy, że otarły się w życiu o wiele cierni. Handlarz twierdził, że pracowały w rekreacji pod dziećmi, ale po sezonie zostały zamknięte
w komórce - po co wybieg, szkoda drewna, szkoda czasu, kto by sobie w ogóle głowę zawracał. To tylko zwierzę. A koń cierpi w milczeniu - nie będzie więc zawracał sumienia. Długo negocjował handlarz cenę, a kucyki stały i czekały, wypatrując każdego dnia zbawienia. Aż handlarz wynegocjował.
I to co długo wyczekiwane - wjechało na betonowe podwórko. I płomyki nadziei w kucykowych oczach zgasły. Bo nie zawsze wszystko jest tym, czym być się zdaje. Kiedy opadł trap, rozbryzgały się w styczniowym śniegu marzenia małych kucyków. Terkocząca ciężarówka nie jechała po lepsze jutro. W planach nie było zielonej trawy, ani śmiejących się dzieci czeszących palcami kucykowe grzywy. W planach była podróż, ta ostatnia, do mety za którą nie ma już nic. Na ubój. Wraz z uderzeniami małych kopytek o trap przyszła świadomość - ale ta świadomość nie zmieniała nic. Bo małe kucyki nie mają wpływu na swój los, znaczą mniej niż zero. Dostaliśmy jeden telefon, i minutę na decyzję. Mogliśmy zmienić trasę, sprawić, by kierowca zboczył paręnaście kilometrów. Odmówiliśmy - chwilę temu Bielinka, pożar, psy.
Nie jesteśmy w stanie. Nie damy rady..Wyszliśmy na zewnątrz. Popatrzyliśmy na rozległe padoki, mokry śnieg który okalał dachy naszych stajni. Popatrzyliśmy na nasze 50 kucyków, które w ferworze zabawy zapomniały
o śmierci, wtulone w zaśnieżony balot siana, rżały, skubały kłosy, przeganiały się, i tylko czasem zerkały na nas, nie chcąc pamiętać swoich cierni szybko wracały do beztroskich zabaw, choć czasem bardzo okaleczone. Spojrzeliśmy na górne zgliszcza pałacu, na okna,
w których już tylko czarna czeluść, choć chwilę temu tliło się życie. Potem spojrzeliśmy na siebie - i chwyciliśmy za telefon. Zboczył samochód z drogi.. po godzinie maluchy były już u nas. Trudno powiedzieć, czy szczęśliwe. Przerażone wystawiły rozmierzwione grzywy i czarne ślepia, świdrując na wylot nas wszystkich. Handlarz podał nam grube liny i spytał czy nie chcemy zdrowych kucy. Ale my nie chcieliśmy innych. Maluszki wyszły za nami posłusznie i powoli po trapie, znacznie szybciej podreptały do stajni - jakby się bały, że ktoś się rozmyśli, że je ktoś zawróci. Kurczowo chwyciły się życia, z błaganiem w oczach wtuliły się w róg boksu i zamknęły oczka.
Podpisaliśmy umowę wstępną. Podpisaliśmy umowę na ich życie. Prosimy o pomoc. Chcemy ofiarować im godne życie, chcemy uciąć ciernie, zostawić jedynie gwiazdy. Chcemy dać im opiekę weterynaryjną, ciepły boks, zieleń traw i beztroskę zabaw. W ramach kampanii "Kochaj Mądrze" prosimy Was o pomoc. Można promować akcję pośród znajomych, słać maile, można wysyłać witaminy, kantarki, lekarstwa. A przede wszystkim prosimy o pomoc w spłacie kucykowego życia.”

Z informacji przekazanej nam przez Panią Weronikę Nieborak z „Centaurusa” wiemy, że „Kucyki są już spłacone, obecnie potrzebna jest pomoc w ich leczeniu - w ramach naszej kampanii "Kochaj Mądrze". Wiemy na pewno, że Kropek wymaga długotrwałego leczenia - ma rotacje kości kopytowych we wszystkich nogach, pojechał, razem z Czarnym do prywatnej kliniki na Pomorzu, gdzie obydwa kucyki będą poddane specjalistycznej terapii.”
KLUB MŁODEGO EKOLOGA DZIĘKUJE WSZYSTKIM, KTÓRZY CHĘTNIE WŁĄCZYLI SIĘ DO AKCJI RATOWANIA KUCYKÓW
– uczniom, nauczycielom, pozostałym pracownikom szkoły.

Szczególne podziękowania kierujemy do ucznia Sebastiana Streflika oraz nauczycieli: Pań Renaty Badziak, Eweliny Makówki, Grażyny Widery, Ilony Rychlik, Marty Pałuszyńskiej, Kingi Troczyńskiej, Magdaleny Półgrabia, Anety Piontek, Beaty Matusiak oraz Panów Józefa Frądczaka i Sylwestra Mikosińskiego.

**********************************************************************************************************

Relacja z udziału w Konkursie „Ekobelfry”
zorganizowanego przez
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
Grudzień 2012r.

Z końcem sierpnia 2012 Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi ogłosił Konkurs „Ekobelfry”, w dwóch kategoriach: „Ekobelfer” i „Ekoszkoła”, a w każdej w pięciu podkategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne oraz szkoły specjalne i ośrodki szkolno – wychowawcze.
Celem Konkursu było wyłonienie i nagrodzenie najbardziej aktywnych nauczycieli, prowadzących działalność na polu edukacji ekologicznej („Ekobelfry”) oraz szkół i przedszkoli propagujących tematykę ochrony środowiska („Ekoszkoły”), w celu uhonorowania zrealizowanych działań i rozpowszechnienia dobrych przykładów w tym zakresie.
Nasza Szkoła przystąpiła do Konkursu w kategoriach „Ekoszkoła” oraz „Ekobelfer”– w którym Szkołę reprezentowała mgr Marta Pałuszyńska – nauczyciel biologii i opiekun Klubu Młodego Ekologa. Ogólnie, w tegorocznej edycji Konkursu wpłynęły 72 zgłoszenia w kategorii "Ekobelfer" i 61 zgłoszeń w kategorii "Ekoszkoła". Konkurs ten cieszył się dużym zainteresowaniem. Wśród zgłaszanych placówek i nauczycieli znaleźli się przedstawiciele z całego Województwa Łódzkiego. Prace Kolegium Konkursowego powołanego przez Zarząd Funduszu do oceny nadesłanych wniosków w II edycji Konkursu "EKOBELFRY" za rok szkolny 2011/2012 dobiegły końca.
Z ogromną satysfakcją ogłaszamy, że nasza Szkoła – Zespół Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli – w Wojewódzkim Konkursie „Ekobelfry” – „Ekoszkoła” zajęła II miejsce. Z równie ogromną radością informujemy, iż II miejsce w Wojewódzkim Konkursie „Ekobelfer” zajęła nasza nauczycielka – mgr Marta Pałuszyńska.
12 grudnia 2012 roku w Łódzkim Domu Kultury przy ul. Traugutta 18, o godz. 11.30, odbyła się uroczysta Gala zorganizowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi podsumowująca Konkurs. Na uroczystość zaproszeni zostali wszyscy laureaci z reprezentacjami swoich placówek. Galę uświetniały występy muzyczno – taneczne dzieci i młodzieży z nagrodzonych szkół i przedszkoli. Nie zabrakło też wielu ważnych dla regionu i ochrony środowiska osób. Gośćmi Gali byli m.in. Marszałek Województwa Łódzkiego Pan Witold Stępień, Prezydent Łodzi Pani Hanna Zdanowska, Wiceprezydent Łodzi Pan Radosław Stępień, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi Pan Tomasz Łysek, Przewodniczący Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Łodzi Pan Hieronim Andrzejewski i wielu, wielu innych. Relacje z Gali transmitowały będą obecne na uroczystości regionalne stacje radiowe i telewizyjne oraz gazety.

„Cieszę się, że tak wiele osób zaangażowanych jest w działania na rzecz ochrony środowiska i to począwszy już od tych najmłodszych – przedszkolaków. Gratuluję serdecznie wszystkim laureatom” – powiedział marszałek Witold Stępień.

„Trudno jest wykształcić w społeczeństwie postawy proekologiczne. Wokół otacza nas przyroda i to my decydujemy, w jakim stanie będzie środowisko naturalne w przyszłości. Dlatego niezwykle ważne są działania podejmowane przez uczestników i laureatów ogłoszonych konkursów” – mówił Tomasz Łysek, prezes WFOŚiGW.

„Gratuluję Państwu zaangażowania w ochronę środowiska i walkę o to, by zostawić po sobie nie tylko beton, ale i piękną przyrodę. Życzę wszystkim, byśmy pamiętali, że otoczenie nie jest dane nam na zawsze i tylko od nas zależy jak będzie ono wyglądało” - powiedziała prezydent Hanna Zdanowska.

Naszą Szkołę podczas Gali i uroczystego odbioru nagród reprezentowała Pani Dyrektor Renata Kosińska – Graf, nauczycielki – mgr Marta Pałuszyńska oraz mgr Aneta Piontek oraz uczniowie III klasy Gimnazjum: Mariusz Grobelny, Adam Koperski, Piotr Kuczowolski i Krzysztof Pokora.
Wszyscy laureaci tegorocznego Konkursu otrzymali dyplomy, nagrody pieniężne, pamiątkowe albumy ukazujące piękno przyrody w naszym regionie oraz inne drobne upominki rzeczowe. Uroczystość zakończył wspólny poczęstunek dla wszystkich uczestników Gali, podczas którego nawiązywano nowe znajomości, wymieniano gratulacje i podziękowania.
Gratulujemy wszystkim laureatom!!!
Serdecznie dziękujemy członkom Kolegium Konkursowego powołanego przez Zarząd Funduszu do oceny nadesłanych wniosków w II edycji Konkursu "EKOBELFRY" za rok szkolny 2011/2012, za docenienie i nagrodzenie naszych działań na polu edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży. Było nam niezmiernie miło brać udział w Konkursie, a potem spotkać się z najlepszymi EKOBELFRAMI i EKOSZKOŁAMI za rok szkolny 2011/2012!!!
Dziękujemy także wszystkim Nauczycielom, pozostałym Pracownikom oraz Uczniom naszej Szkoły, którzy aktywnie uczestniczą w działaniach na polu edukacji ekologicznej i niewątpliwie swą pracą przyczynili się do sukcesu Szkoły w Konkursie na „Ekoszkołę”.


*****************************************************************************************************

TERENOWE WARSZTATY EKOLOGICZNE W ROGOWIE

17 października 2012 roku uczniowie Klubu Młodego Ekologa i inni zaciekawieni przyrodą uczniowie naszej Szkoły wraz z opiekunami mgr Martą Pałuszyńską, mgr Anetą Piontek oraz mgr Bogdanem Pawlakiem wyruszyli na ekologiczną wyprawę terenową do Rogowa.
Pierwszym etapem wyprawy były warsztaty na ścieżce dydaktycznej w Rogowskim Arboretum. Uczniowie dowiedzieli się, że nazwa arboretum oznacza ogród dendrologiczny, dendrarium (Łac. arbor – drzewo). Jest to wyodrębniony obszar, na którym znajduje się kolekcja drzew i krzewów, utrzymywany w celu naukowo-badawczym (np. prace nad aklimatyzacją obcych gatunków), bądź ochrony rzadkich gatunków i odmian. Przy arboretach znajdują się też często szkółki i punkty sprzedaży roślin. Dendrologia zaś (gr. déndron – drzewo, logos -  słowo, nauka), czy inaczej drzewoznawstwo to dział botaniki (nauka o roślinach) zajmujący się drzewami i krzewami, w tym m.in. ich morfologią, anatomią, geografią i genetyką. Zajmuje się też introdukcją – wprowadzeniem do uprawy obcych gatunków roślin oraz ich aklimatyzacją. Rogowskie Arboretum urzekło nas bogactwem zbiorów drzew i krzewów z różnych stron świata, np. drzewa piernikowe o pachnących piernikami liściach, drzewa truskawkowe o owocach podobnych do truskawek, żywotniki olbrzymie - święte drzewa Indian, magnolie o przepięknych kwiatostanach i ogromnych jak wachlarze liściach, czy pięknie ubarwione przez jesień klony. Pani przewodnik ciekawie opowiadała o drzewach i krzewach w arboretum, o ich pochodzeniu i wykorzystywaniu przez człowieka w różnych dziedzinach życia. Zwiedziliśmy też zbiory alpinarium. Uczniowie wiedzą już, że alpinarium to ogród zbudowany ze skał, kamieni i ziemi, w którym odtwarzane jest górskie środowisko naturalne z roślinami wysokogórskimi, czasem także arktycznymi, które mają podobne wymagania. Alpinaria stanowią działy ekologiczne wielu ogrodów botanicznych i różnią się od ogrodów skalnych tym, że naśladują warunkami siedliskowymi i składem gatunkowym odpowiednio górskie lub arktyczne układy roślinności. W ogrodach skalnych uprawia się w celach dekoracyjnych różnorodne rośliny ozdobne.W punkcie sprzedaży roślin uczniowie zakupili pamiątkowe sadzonki drzew i krzewów.
Drugim etapem wycieczki była lekcja o tematyce przyrodniczo – leśnej „Sekrety Natury” w Centrum Edukacji Przyrodniczo – Leśnej w Rogowie. Pod okiem Pani Przewodnik i opiekunów uczniowie udali się do pobliskiego parku na zajęcia terenowe. Celem ich było tropienie zwierząt żyjących w parku po pozostawionych przez nie śladach obecności. Uczniowie otrzymali lupy i arkusze obserwacji przyrody, w których sporządzali szczegółowe zapiski notując i szkicując to, co udało im się wytropić i rozpoznać. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w zajęcia. Wszyscy rzetelnie wykonali zadanie – odnaleźli tropy, rozpoznali je i uzupełnili swoje karty pracy.
Trzecim etapem wycieczki było aktywne zwiedzanie Muzeum Lasu i Drewna znajdującego się przy Centrum Edukacji Przyrodniczo – Leśnej w Rogowie. Zajęcia tutaj polegały na tym, że Pani Przewodnik rozdała każdemu kartę pracy z 20 pytaniami, na które pisemnie należało odpowiedzieć. Pytania dotyczyły różnych eksponatów i informacji o nich, zebranych w tym Muzeum. A zbiory były bogate: drewna wielu drzew, szyszki, mnóstwo zwierząt leśnych, owadów, nietoperzy, ptaków, płazów, jaj zwierząt, nasiona roślin i wiele, wiele innych. Aby odpowiedzieć na pytania najpierw należało odszukać właściwy eksponat, zapoznać się z informacjami o nim i sformułować odpowiedź. Zajęciom tym towarzyszyło wiele emocji. Uczniowie prześcigali się w poszukiwaniach wyśmienicie się przy tym bawiąc. Podczas podsumowania zajęć okazało się, że w większości udzielono prawidłowych i wyczerpujących odpowiedzi na pytania z karty. Uczniowie wymieniali się informacjami, uzupełniali je. Prezentowali też najlepiej zapamiętane przez siebie ciekawostki o roślinach
i zwierzętach polskich i nie tylko lasów i parków. Na zakończenie wizyty w Muzeum uczniowie zakupili pamiątki: przyrodnicze książki, przewodniki, pocztówki.
Czwartym etapem wyprawy była niedługa podróż Rogowską Kolejką Wąskotorową - najdłuższą czynną linią wąskotorową w Polsce! Najpierw uczestnicy wycieczki spotkali się z Panem Kolejarzem, który opowiedział o historii Kolejki, o tym, że miała być zlikwidowana, ale uratowali jej istnienie miłośnicy z Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych oraz zaangażowani w jej odnowienie wolontariusze. Następnie wszyscy wsiedli do starego, ale odnowionego wagonu z 1950 roku, z drewnianymi ławkami i oknami. Kolejką pojechaliśmy do Jeżowa. Tam na zakończenie wyprawy czekało na wszystkich ognisko,
nad którym upiekliśmy kiełbaski, przy którym odbywały się wesołe rozmowy i wymiana wrażeń z dzisiejszego dnia.Pełni wrażeń, bogatsi o nową wiedzę ekologiczną i doświadczenia, wróciliśmy wieczorem do Szkoły. Dowodem zadowolenia uczniów były wspólne wesołe śpiewy w autokarze, roześmiane twarze, mimo zmęczenia po całym dniu wytężonej pracy i nauki. Nie zabrakło też pytań o termin kolejnej wyprawy ekologicznej. Obiecujemy, że będzie. Zatem do zobaczenia na kolejnych zajęciach ekologicznych w terenie!

********************************************************************************

Warsztaty ekologiczne „Zwierzę nie jest rzeczą”

z okazji Światowego Dnia Ochrony Zwierząt

Z okazji Światowego Dnia Ochrony Zwierząt dnia 11.10.2012r. Klub Młodego Ekologa zorganizował w Szkole warsztaty ekologiczne o tematyce zgodnej z ideą Święta, w których członkowie Klubu, obok innych zainteresowanych uczniów, wzięli udział.Warsztaty „Zwierzę nie jest rzeczą” poprowadziła, przybyła do nas na zaproszenie Klubu Młodego Ekologa, Pani Karolina Baranowska – Trener Edukacji Ekologicznej z Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi.
Podczas zajęć uczniowie zastanawiali się nad stosunkiem ludzi do zwierząt – czy jest przyjazny czy nie. Wykonywali prace plastyczne w grupach, na których przedstawili świat zwierząt szczęśliwych, świat zwierząt więzionych i krzywdzonych przez ludzi, wreszcie świat ludzi oddzielonych od świata zwierząt szczęśliwych murem – ludzkim okrucieństwem. Zwierzęta szczęśliwe przedstawione przez uczniów to zwierzęta wolne, żyjące w swoich środowiskach naturalnych. Zwierzęta krzywdzone przez ludzi natomiast to te, uwięzione w klatkach ZOO czy cyrków, tresowane niekiedy w okrutny sposób dla radości oglądających widowiska z udziałem zwierząt, porzuceni przez ludzi mieszkańcy schronisk dla zwierząt, zwierzęta hodowane do walk, zwierzęta hodowane w farmach dla skóry, z której ludzie produkują futra, paski, torby, buty itp., wreszcie zwierzęta w laboratoriach, na których testuje się kosmetyki.

Przedstawiając krzywdzone przez ludzi zwierzęta za pomocą kalamburów uczniowie starali się rozpoznawać, co czują te zwierzęta. Uczestnicy warsztatów obejrzeli też ciekawy, ale wstrząsający film o życiu zwierząt w cyrku, w uderzającym zestawieniu dwóch obrazów – jednego - podczas występu na arenie, w przepięknych czaprakach, w świetle reflektorów oraz drugiego - w klatkach, poza czasem występów i podczas tresury. Poznali ogrom cierpienia tych zwierząt, o którym wcześniej nie myśleli.
Na zakończenie warsztatów wspólnie zastanawialiśmy się, czy my sami możemy przeciwstawiać się złemu traktowaniu zwierząt przez ludzi. Uczniowie wygenerowali wiele pomysłów jak chociażby to, że można przecież obyć się bez odzieży i butów z naturalnych skór zwierząt specjalnie na te cele hodowanych, można kupować kosmetyki „nietestowane na zwierzętach” czy to, że wcale nie musimy chodzić do cyrków by ciekawie spędzić wolny czas.
Każdy z uczestników warsztatów, za swą aktywność podczas zajęć, otrzymał karty do ekologicznej gry edukacyjnej o roślinach i zwierzętach świata.
Uczniom biorącym udział w warsztatach bardzo podobała się ta forma zajęć jak i ich tematyka. Chętnie brali udział w proponowanych przez prowadzącą aktywnościach, generowali pomysły, włączając się do dyskusji.
Dziękujemy Pani Dyrektor Renacie Kosińskiej – Graf za umożliwienie nam zorganizowania warsztatów w Szkole, Pani Karolinie Baranowskiej za ich przeprowadzenie oraz wszystkim uczestnikom za wspólnie ciekawie spędzony czas. Do zobaczenia na kolejnych warsztatach ekologicznych!

**************************************************************************************************************************************************

Wzięliśmy udział w „Święcie Drzewa 2012”

9 października 2012 roku w naszej Szkole obchodziliśmy „Święto Drzewa”, włączając się tym samych w ogólnopolską akcję ekologiczną Klubu Gaja, o tej samej nazwie.
Klub Młodego Ekologa również aktywnie włączył się w tę akcję. Młodzi Ekolodzy wzięli udział w konkursie plastycznym „Drzewo Roku 2012”, wystawiając własnoręcznie wykonane drzewo, za co otrzymali Dyplom i mapy zaprzyjaźnionego nadleśnictwa. Uczestniczyli w spotkaniu z leśnikiem, Panem Sylwestrem Liskiem z Nadleśnictwa Poddębice, który opowiadał ciekawie
o życiu lasu i jego mieszkańców, ale zadawał też pytania i zagadki, na które wspólnie poszukiwaliśmy odpowiedzi. Imprezę uświetniały liczne zabawy konkursy wiedzy ekologicznej, taniec i śpiew. Na zakończenie uroczystości częstowaliśmy się ekologicznymi potrawami, przygotowanymi przez uczniów Szkoły, pod kierunkiem wychowawców.

Całej Społeczności Szkolnej dziękujemy za wspólnie spędzony czas, wesołą zabawę i solidarne włączenie się do tej słusznej, ekologicznej akcji.

****************************************************************************************************************************************************

Akcja „Przytul Zwierzaka 2012” zakończona sukcesem!

4 października 2012 roku zakończyła się zainicjowana przez Klub Młodego Ekologa szkolna akcja „Przytul Zwierzaka 2012” – edycja II.

Akcja ta trwała od połowy września b.r., a zakończyła się celowo w Światowy Dzień Ochrony Zwierząt. Założeniem jej było zwrócenie uwagi ludzi na problem zwierząt krzywdzonych, porzuconych oraz na potrzebę pomocy im i ochrony, gdyż są to istoty żywe, które czują jak ludzie, i które tak samo jak oni potrzebują poszanowania potrzeb, godności i praw do „szczęśliwego zwierzęcego życia”. Podczas akcji ogłosiliśmy zbiórkę artykułów dla psów, by potem przekazać je do Schroniska Dla Zwierząt w Pabianicach.
Przedsięwzięcie nasze zakończyło się ogromnym sukcesem! Dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej zebraliśmy 100 kg suchej karmy, koce, pościel, ręczniki, które posłużą na posłania w budach dla psów.

Wszystkim klasom i uczniom indywidualnym oraz ich wychowawcom zaangażowanym w naszą akcję podarowaliśmy pisemne podziękowania. Przyznaliśmy też dwa Dyplomy Uznania za zebranie największej ilości suchej karmy. Dyplomy te otrzymały klasy: IIIbgu
pod kierunkiem wychowawcy mgr Renaty Badziak (16 kg) oraz klasy III gimnazjum pod kierunkiem wychowawcy mgr Marty Pałuszyńskiej (10 kg).
10 października 2012 delegacja Klubu Młodego Ekologa z opiekunami mgr Martą Pałuszyńską i mgr Anetą Piontek odwiozła zebrane artykuły do Schroniska Dla Zwierząt w Pabianicach. Tam czekali na nas pracownicy schroniska i jego podopieczni. Pan weterynarz ciekawie opowiedział nam o pracy w schronisku, o zasadach rekrutacji do pracy tam (w której uczestniczą pieski!), o adopcji psów przez przede wszystkim Niemców i procedurach postępowania w adopcjach, o obowiązkach i codziennych czynnościach weterynarza
w schronisku, o problemach i radościach w placówce, wreszcie o samych podopiecznych. Poznaliśmy też dwa szczeniaki – najmłodszych mieszkańców schroniska, które z ufnością lgnęły do nas. Na zakończenie wizyty odbyliśmy spacer, podczas którego osobiście spotkaliśmy się z psiakami. Wszystkie, merdając ogonami i szczekając, witały nas z radością… W podróży powrotnej do Szkoły wymienialiśmy swoje poglądy i refleksje na temat życia zwierząt wśród ludzi. Jakie ono jest? Jacy my jesteśmy dla zwierząt? …..

KLUB MŁODEGO EKOLOGA składa ogromne podziękowania Pani Dyrektor Renacie Kosińskiej - Graf za wsparcie akcji i umożliwienie nam wyjazdu do Schroniska, a także wszystkim uczniom i ich rodzicom, wychowawcom oraz innym pracownikom Szkoły, którzy z zaangażowaniem włączyli się do naszej ekologicznej akcji. Przekazujemy też Społeczności Szkolnej podziękowania za ofiarowane artykuły dla piesków od Pracowników Schroniska Dla Zwierząt w Pabianicach oraz (z pewnością) od jego Podopiecznych.

*********************************************************************

Przytul Zwierzaka 2012

Światowy Dzień Zwierząt to święto obchodzone corocznie.

4 października w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Św. Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekł się chęci dominacji oraz wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń. Głosił, że wszyscy mieszkańcy Ziemi są braćmi, bez względu na charakter, poglądy, narodowość, stan majątkowy i każdy, kto prosi o pomoc, wróg czy przyjaciel powinien być wysłuchany i przyjęty.
Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października. Po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w Polsce w 1993 roku, a ustawa o ochronie zwierząt została podpisana 21 sierpnia 1997r, a weszła w życie i zaczęła obowiązywać 24 października 1997 roku.
Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomić im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa. Obchody celebrują organizacje ekologiczne i działające na rzecz ochrony zwierząt, organizacje non-profit, a także wegetarianie. Są to m.in.:

 • Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt (PETA),
 • Animal Aid,
 • EFFATA - Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych,
 • Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce (TOZ) i inne.

Podczas obchodów organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk. Rokrocznie podczas Światowego Tygodnia Zwierząt TOZ zachęca do adoptowania zwierząt, organizując w schroniskach Dni Otwartych Drzwi.

Z tej okazji serdecznie zapraszamy wszystkich, którym los zwierząt nie jest obojętny, do wzięcia udziału w akcji organizowanej w naszej szkole, pod hasłem „Przytul zwierzaka”.
Celem akcji jest zbiórka karmy dla psów, starych koców, poszewek, ręczników, poduszek. Zbiórka artykułów będzie trwała od dziś do 4 października. Zebrane materiały można składać w koszach obok szatni szkolnej, lub u nauczycieli: p. Marty Pałuszyńskiej, p. Anety Piontek lub przekazywać uczniom należącym do samorządu szkolnego: Izabeli Grobelnej, Rafałowi Kaczmarkowi i Krzysztofowi Pokorze. Całość zebranych artykułów, delegacja nauczycieli i uczniów, w imieniu całej społeczności szkolnej, zawiezie do Schroniska dla Zwierząt w Pabianicach, ul. Partyzancka 110.

Wszystkich serdecznie zapraszamy do włączenia się do naszej szkolnej akcji.

************************************************************************************************************************************************************

Warsztaty ekologiczne "Rzeka Warta - nasz skarb"

W dniu 20 września 2012 roku uczniowie naszego Gimnazjum – uczestnicy Klubu Młodego Ekologa wraz z nauczycielami mgr Martą Pałuszyńską i mgr Anetą Piontek - wzięli udział w ekologicznych zajęciach terenowych pt: „ Rzeka Warta – nasz skarb”. Zajęcia odbywały się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Sieradzu.
Celem zajęć było zbadanie składu chemicznego wody z rzeki Warty oraz na podstawie wyników zakwalifikowanie tej wody do jednej z pięciu klas jakości wód powierzchniowych.Uczniowie z dużym zainteresowaniem, pod kierunkiem nauczycieli i koordynatorki z CEE, samodzielnie pobierali wodę z rzeki Warty, a następnie w sali ćwiczeń w Ośrodku wykonywali szereg badań chemicznych za pomocą zestawów do badania wody. Uzyskane wyniki pozwoliły zakwalifikować wodę z rzeki Warta do trzeciej klasy jakości wód powierzchniowych.
Następnie „Młodzi Ekolodzy” aktywnie uczestniczyli w zajęciach teoretycznych z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, dotyczącej problematyki zasobów wód na świecie. Na jej podstawie rozwiązywali krzyżówki, quizy, ćwiczenia w kartach pracy, pracowali z mapą świata. Generowali pomysły na to, jak my sami w życiu codziennym możemy zapobiegać bezużytecznym stratom wody w naszym najbliższym otoczeniu– w domu, w szkole itp. Okazało się, że wiele zależy od nas!
Uczniowie wrócili bardzo zadowoleni z wycieczki. Zasługują na uznanie i pochwałę za właściwe zachowanie, uwagę i dużą aktywność podczas odbytych terenowych zajęć ekologicznych w Sieradzu. Wracając już deklarowali chęć wzięcia udziału w kolejnych takich zajęciach. Z satysfakcją przyjęłyśmy te deklaracje. Zatem do następnego spotkania w terenie!