******************************************************************************

„Jesteśmy Razem”

W dniu 20 czerwca 2013 roku nasi soliści pod opieką Pana Andrzeja Sójki wzięli udział w festynie, jaki przebiegł pod hasłem ,,Jesteśmy razem" i oficjalnym oddaniu sceny letniej i zimowej. Impreza została zorganizowana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zduńskiej Woli.  Na terenie PCKIR przy ulicy Dolnej.

******************************************************************************

„RAZEM MOŻEMY WIELE”

W dniu 22.06.2013 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką Pana Andrzeja Sójki  wzięli  w IV Integracyjnym  Przeglądzie Twórczości Artystycznej pod hasłem „Razem Możemy wiele”. Zorganizowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Poszkodowanych w Wypadkach. Przegląd był jednym z punktów obchodów Dni Warty 2013 roku, odbywał się na dużej scenie na placu targowym.  W występach artystycznych brali udział soliści, zespoły, grupy teatralne, chóry ze szkół w Warcie, Raczkowie, Ustkowie, Kalinowie, Włyniu,  Jeziorska, Cielc. DPS Rożdżały, Środowiskowe Ognisko Wychowawcze TPD w Warcie, Zespół Szkół ponad gimnazjalnych z Warty i Warckiego Centrum Kultury.


*******************************************************************************

WIELKA SZKOLNA ZBIÓRKA ODPADÓW WTÓRNYCH
KLUBU  MŁODEGO EKOLOGA
PT. „SPRZĄTAMY ŚWIAT WOKÓŁ NAS KAŻDEGO DNIA”.

Dobiegła końca Wielka Szkolna Zbiórka Odpadów Wtórnych pt. „Sprzątamy świat wokół nas każdego dnia” zorganizowana przez Klub Młodego Ekologa w roku szkolnym 2012/2013. W sumie udało się zebrać 18kg PET, 1,8 kg puszek aluminiowych, 74kg szkła białego oraz 943kg makulatury, które przekazaliśmy do zduńskowolskiego skupu odpadów wtórnych. Cieszymy się z tak dobrego efektu naszej akcji. Na pewno tę działalność kontynuować będziemy w kolejnych latach szkolnych.
Klub Młodego Ekologa nagrodził wszystkie klasy i „zbieraczy indywidualnych” Dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi.

Najlepszymi „zbieraczami odpadów wtórnych” w naszej Szkole zostali:

I miejsce – klasa I bau pod kierunkiem Pani Beaty Marcińczak,
II miejsce – klasa III bgu pod kierunkiem Pani Renaty Badziak,
III miejsce – klasa III agu pod kierunkiem Pana Sylwestra Mikosińskiego
i klasa II aau pod kierunkiem Pani Izabeli Mielczarek.

Wśród „zbieraczy indywidualnych” wyróżnieni zostali uczniowie:

Adrianna Kaczmarska
Przemysław Malinowski
Łukasz Malinowski
Piotr Filipiak
Artur Łągwa

Na wyróżnienie zasłużyły również Panie Bogusia Cybulska i Danusia Kosecka
ze szkolnej księgowości, które niezwykle aktywnie zbierały makulaturę.

Podsumowanie akcji oraz wręczenie Dyplomów i nagród dla najaktywniejszych „zbieraczy” nastąpiło podczas X Powiatowego Dnia Dziecka pod hasłem „Tęczowy Dzień Dziecka. Zagraj z nami w Zielone”, który odbył się w naszej Szkole 13 czerwca 2013 roku. Dyplomy i nagrody wręczała laureatom konkursu Pani Dyrektor, wobec całej społeczności szkolnej oraz przybyłych do nas licznie tego dnia gości.
Klub Młodego Ekologa dziękuje serdecznie wszystkim „aktywnym zbieraczom odpadów wtórnych” – Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i pozostałym Pracownikom Szkoły za wspólne „sprzątanie świata wokół nas każdego dnia.” Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym znów przyłączycie się do nas!

*******************************************************************************

DNI ZDUŃSKIEJ WOLI 2013

W dniu 14.06.2013 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w występach artystycznych z okazji obchodów Dni Zduńskiej Woli. Nasi soliści po raz pierwszy swoje umiejętności wokalne zaprezentowali na tak dużej profesjonalnej scenie i dla tak szerokiej publiczności. Było to dla nich ogromne przeżycie. Uczniowie zostali przygotowani do występu przez Panią mgr K. Kosińską i Pana mgr A. Sójkę .

Gratulujemy naszym wykonawcom !!!


*******************************************************************************

X POWIATOWY DZIEŃ DZIECKA
PH. „TĘCZOWY DZIEŃ DZIECKA. ZAGRAJ Z NAMI W ZIELONE”

Powiatowy Dzień Dziecka odbył się w naszej Szkole już po raz dziesiąty. W tym roku impreza odbyła się ph. „Tęczowy Dzień Dziecka. Zagraj z nami w Zielone” i miała charakter ekologiczny. Celem imprezy było promowanie postaw proekologicznych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, zdrowego stylu życia uwzględniającego ruch na świeżym powietrzu i zdrowe odżywianie się, poprzez wiele różnorodnych zabaw, konkurencji, konkursów ekologicznych w zgodzie z przyrodą.
Klub Młodego Ekologa zapraszał dzieci, młodzież i dorosłych do wielu ciekawych zabaw i konkursów o tematyce ekologicznej. Największym zainteresowaniem cieszył się konkurs na najbardziej fantazyjny szaszłyk ekologiczny. Dzieci miały do dyspozycji mnóstwo warzyw i owoców, z których powstawały prawdziwe cuda na patyku – zdrowe, kolorowe i smaczne. Wszystkie szaszłyki były oryginalne, dlatego każdy wykonawca szaszłyka otrzymał nagrodę rzeczową. Następnie każdy ze smakiem kosztował tego, co zrobił.
Na tegoroczny Dzień Dziecka, przybyła Przewodnicząca Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych, do której nasza Szkoła należy, dyrektor Przedszkola Miejskiego 208 w Łodzi – Pani Małgorzata Dąbek, Wicestarosta Powiatu Zduńskowolskiego, Wiceprezydent Miasta Zduńska Wola,  Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zapolicach i wielu innych gości.
Działalność ekologiczną Klubu Młodego Ekologa podczas imprezy wsparło wielu zaprzyjaźnionych sponsorów. Byli to: Sklep i Hurtownia Zabawek „Ene Due” z Czechów, Firma „Pro – Educo” Monika Pałuszyńska -  wyposażająca kompleksowo szkoły, przedszkola i biura, Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi, Sklep z artykułami szkolnymi i papierniczymi – Panie Jeziorska i Strzelińska, Firma „Kowalewski” Prezes Anna Polkowska – tradycyjne przetwory, Pani Anna Gajewska – Sklep owocowo – warzywny, Pan Dariusz Figiński – Hurtownia warzyw i owoców „Figa”, Masarnia Zapolice – Państwo Wawrzyniakowie, Pan Łukasz Wyrębski – Ubojnia Drobiu „Wyrębski”, Pan Waldemar Gocek – Piekarnia „Gocek”, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sieradzu, którzy ufundowali upominki dla dzieci i nagrody w konkursach oraz wiele smakołyków dla wszystkich.

 

*****************************************************************************

W dniu 26 maja 2013 r. młodzież Zespołu Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli wraz z nauczycielami i rodzicami, w ramach kampanii „Drugie życie” wzięła udział w „Marszu dla Życia i Rodziny’ 2013” organizowanym w tym mieście. Marsz rozpoczął się Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej, a zakończył - piknikiem rodzinnym. W akcji wzięło udział około 1000 osób. Promocja transplantacji JESTEM NA TAK została zorganizowana na specjalnie przygotowanym stanowisku. W punkcie tym zawierającym plakaty informacyjne, ulotki, działali wolontariusze z w/w szkoły, którzy propagowali akcję w specjalnych podkoszulkach. Młodzież wraz z opiekunami rozdając DEKLARACJE OŚWIADCZENIA WOLI udzielała informacji na temat dawstwa i transplantacji narządów oraz tkanek. Uczestnicy Marszu wykazywali ogromne zainteresowanie zagadnieniem, żywo dyskutowali z propagatorami o idei transplantacji i możliwościach sięgnięcia do dodatkowych źródeł w celu poszerzenia wiadomości na ten temat. Wielu z nich zaangażowało się w promocję transplantacji pobierając DEKLARACJE OŚWIADCZENIA WOLI dla znajomych, przyjaciół i innych, niemogących brać udziału w Marszu Dla Życia i Rodziny w Zduńskiej Woli.

Szczegółowe informacje na temat dawstwa i transplantacji narządów oraz tkanek można znaleźć na stronach:

www.transplantacja.org.pl

www.przeszczep.pl

www.uniatransplantacyjna.pl

www.skladak.jaw.pl

www.fundacjauj.pl

www.poltransplant.org.pl

www.szpik.pl

****************************************************************************

SPRAWOZDANIE Z LEKCJI O UNII EUROPEJSKIEJ

W Dniu 21 Maja 2013r. uczniowie Zespołu Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli wzięli udział w kolejnej edycji lekcji o Unii Europejskiej prowadzonej przez prelegenta z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Łodzi. Do organizacji przedsięwzięcia przyczyniała się współpraca z OHP w Zduńskiej Woli. Z Lekcji Europejskiej pt. „Akademia Małego Dyplomaty” skorzystali uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum a, z lekcji pt  „Wielokulturowość Bogactwem Narodów” uczniowie klas gimnazjalnych i zawodowych. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wzięli udział w proponowanych lekcjach, żywo dyskutując z prelegentem oraz odpowiadając na zadawane przez niego pytania. Podczas lekcji wielu uczniów poszerzyło swoje zainteresowania  i wiedzę na temat Unii Europejskiej.
Najwięcej radości dostarczyły uczniom zabawne filmy ukazujące sposób wymowy trudnych polskich zwrotów przez obcokrajowców.
Za organizację i przebieg zajęć na terenie ZSS odpowiadały psycholog Pani Anna Cieślak i pedagog szkolny Pani Katarzyna Gołąb


****************************************************************************

"ŁASKAWOŚĆ 2013"

W dniu 17.05.2013 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  XVII Festiwalu Piosenki Religijnej w Łasku. Organizatorem konkursu było Publiczne Gimnazjum nr 1 w Łasku, Sanktuarium Matki Bożej Łaskiej, Wydział Duszpasterstwa oraz Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Łódzkiej, Łaski Dom Kultury, 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Patronat nad konkursem objął Jego Ekscelencja Ks. Biskup Adam Lepa, oraz Burmistrz Łasku Pan Gabriel Szkudlarek.
W konkursie brały udział 33 zespoły z Województwa Łódzkiego. Nasi artyści zakwalifikowali się do grona laureatów, w kategorii "zespół" zdobyli II miejsce. Jest to ogromny sukces dla naszych wykonawców. W dniu 19.05.2013 roku wystąpili w Koncercie Laureatów w Łaskim Domu Kultury. Uczniów naszej szkoły do konkursu przygotowali Pani mgr S. Kałęka i Pan mgr  A. Sójka.

LISTA LAUREATÓW  XVII FESTIWALU PIOSENKI RELIGIJNEJ
"ŁASKAWOŚĆ 2013"

 1. Duet wokalny: Maryla Ciszewska, Noemi Sowała Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Łasku.
 2. Schola „Jutrzenka ”ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łasku.
 3. Wiktoria Wolska z Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Szczercowie
 4. Zespół „ Boże Nutki ” z Parafii Wniebowzięcia NMP w Łasku-Kolumnie ( młodsza część zespołu)
 5. Tercet z Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli
 6. Julia Nykiś z Gminnego Domu Kultury z Biblioteką w Ksawerowie
 7. Szkolny zespół  ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Bychlewie
 8. Schola „ Melodyjki” z Parafii Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu
 9. Justyna Borowik z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Konarach
 10. Anna  Maj z Zespołu Szkół w Rzerzęczycach
 11. Zespół „Dei Agmen” z Łaskiego Domu Kultury Filia w Kolumnie
 12. Zespół „ Sine Nomine ” z Zespołu Gimnazjum, Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II w Czechach
 13. Trio wokalne: Weronika Wodzińska, Kinga Kubik, Karolina Zielińska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Zelowie
 14. Kinga Kubik  ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Zelowie
 15. Paulina Jurecka z Łaskiego Domu Kultury Filia w Kolumnie
 16. Maria Maślanka z Łaskiego Domu Kultury Filia w Kolumnie
 17. Monika Owczarek z Zespołu Szkół w Rzerzęczycach

***************************************************************************

„RÓŻNORODNOŚĆ ZWIERZĄT ŚWIATA” W BORYSEWIE
WARSZTATY PRZYRODNICZE KLUBU MŁODEGO EKOLOGA

15 maja 2013 roku uczniowie Klubu Młodego Ekologa wraz z opiekunkami mgr Martą Pałuszyńską, mgr Anetą Piontek oraz z Panem mgr. Bogdanem Pawlakiem odbyli kolejne już warsztaty przyrodnicze, tym razem w ZOO Safari w Borysewie.
Więcej o wycieczce w zakładce Klub Młodego Ekologa.

***************************************************************************

XIII Turniej  Wiedzy Ekologicznej Łask 2013

Dnia 14 maja 2013r. uczniowie szkolnego Klubu Młodego Ekologa wzięli udział w XIII Turnieju Wiedzy Ekologicznej, nasi uczniowie zgromadzili łącznie 124 punkty
i tym samym zajęli II miejscew tegorocznym, XIII Turnieju Wiedzy Ekologicznej w Łasku, zdobywając dla Szkoły dyplom oraz nagrodę rzeczową. Czytaj więcej w zakładce Klub Młodego Ekologa.

***************************************************************************

PRZEGLĄD  PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ
„WESOŁY MIKROFON 2013”
W PRUSINOWICACH

W dniu 10.05.2013 roku uczennica naszej szkoły, Kaja Bilant, brała udział w X PRZEGLĄDZIE PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ „WESOŁY MIKROFON 2013” W PRUSINOWICACH. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Gminy i Miasta Szadek Pan Artur Ławniczak.
W kategorii „solista klas I- III szkoły podstawowej” Kaja zdobyła GRAND PRIX  śpiewając piosenkę pod tytułem „Kundel bury”.  W konkursie uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół w Widawie, Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szadku, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zapolicach, Szkół Podstawowych i Gimnazjum ze Zduńskiej Woli,  Szkoły Podstawowej z Kwiatkowic,  Szkoły Podstawowej z Burzenina, Szkoły Podstawowej w Sikucinie, Zespołu Szkół w Czechach,  Zespołu Szkół w Prusinowicach oraz Zespołu Szkół im Marii Grzegorzewskiej ze Zduńskiej Woli. Naszą solistkę do konkursu przygotowali: Pani mgr Karolina Kosińska i Pan mgr Andrzej Sójka.


****************************************************************************

„BIORÓŻNORODNOŚĆ W PRZYRODZIE”

10 maja 2013 roku uczniowie szkolnego Klubu Młodego Ekologa wraz z opiekunami wyruszyli na ekologiczne warsztaty terenowe do Poznania i Kórnika. Wyjazd dofinansował WFOŚiGW w Łodzi, w nagrodę za całoroczną działalność Młodych Ekologów naszej Szkoły.
Relacja z wycieczki w zakładce Klub Młodego Ekologa.

****************************************************************************

W dniu 3 go maja 2013 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pikniku rodzinnym organizowanym przez PCKiR w Zduńskiej Woli zatytułowanym „Śpiewamy dla Rzeczypospolitej”. W koncercie tym brali udział soliści i zespoły z Gminnego Ośrodka Kultury z Zapolic,  Z Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury Szadku, Miejskiego Domu Kultury w Zduńskiej Woli.  Powiatowego Centrum Kultury i Rekreacji ze Zduńskiej woli oraz nasi artyści z Zespołu Szkół im. M. Grzegorzewskiej ze Zduńskiej Woli. Nasi soliści zaprezentowali trzy piosenki były to „Ojczyzna” z repertuaru M. Grechuty. „Kolorowe dzieci”  z repertuaru M. Jeżowskiej, oraz „Na drugi brzeg” z repertuaru Arki Noego .

****************************************************************************

KONKURS KULINARNY

„Wiosenne inspiracje kulinarne”. Pod takim tytułem odbył się 26 kwietnia 2013r. konkurs kulinarny w Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym w Radomsku. Celem konkursu było budowanie i wzmacnianie przekonania o znaczeniu zdrowego żywienia w życiu człowieka jak również rozwijanie poczucia smaku, estetyki kulinarnej i umiejętności twórczego wykorzystania różnorodnych składników. W konkursie uczestniczyli: Magdalena Kobiera, Anna Kawałowska i Bartosz Królikowski. Uczestnicy mieli 90 minut na przygotowanie potrawy według własnego pomysłu. Jury oceniało smak, kreatywność, stopień wykorzystania składników oraz estetykę serwowania potrawy. Zajęliśmy III miejsce i otrzymaliśmy dodatkowa nagrodę za wygląd estetyczny. Nagrodą była „Wielka Księga Gotowania”, w której znajdują się tradycyjne i nowoczesne przepisy na co dzień i od święta.


************************************************************************************ MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

Tegoroczny, Międzynarodowy Dzień Ziemi, obchodzony był w naszej szkole tak uroczyście po raz pierwszy. Już 19 kwietnia, w piątek, przy wejściu głównym do naszej szkoły, zaprezentowana została wystawa prac plastycznych uczniów, nawiązujących do tematyki Święta, a więc szeroko rozumianej potrzeby ochrony planety Ziemi przed niszczycielską działalnością człowieka, zagrażającą środowisku i nam samym.
Więcej przeczytaj koniecznie w zakładce Klub Młodego Ekologa.

****************************************************************************************

„REWOLUCJA W PARKU KRAJOBRAZOWYM WZNIESIEŃ ŁÓDZKICH”

Członkowie szkolnego Klubu Młodego Ekologa 10 kwietnia 2013 roku, pod kierunkiem opiekunek mgr Marty Pałuszyńskiej i mgr Anety Piontek oraz z opiekunem mgr Bogdanem Pawlakiem odbyli kolejne warsztaty terenowe. Tym razem odwiedziliśmy Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich. Mimo iż tego dnia aura była jeszcze iście zimowa i utrudniała nam nieco realizację zaplanowanego programu, ciekawa forma warsztatów przysporzyła nam wielu nowych, ciekawych informacji o środowisku przyrodniczym naszego regionu...
Więcej na ten temat w zakładce Klub Młodego Ekologa.

****************************************************************************************

JESTEŚMY
„SZKOŁĄ DLA EKOROZWOJU”

Klub Młodego Ekologa, w imieniu naszej Szkoły, przystąpił do Programu Fundacji „Partnerstwo dla Środowiska” pt: „Szkoły dla Ekorozwoju”. Koordynatorami realizacji Programu w naszej placówce są Panie Marta Pałuszyńska i Aneta Piontek – opiekunki Klubu.
W imieniu Szkoły staramy się uzyskać certyfikaty ekologiczne: najpierw krajowy I stopnia – Lokalne Centrum Aktywności Ekologicznej, a następnie międzynarodowy II stopnia – Zielona Flaga. W ramach  realizacji Programu, nasza Szkoła przystąpiła do „Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych”, której przewodniczy Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 208 w Łodzi. Sieć posiada własne logo, którym oznakowane są placówki do niej należące oraz własny hymn. Koordynatorzy Programu spotykają się przynajmniej raz w miesiącu w Łodzi, by omawiać bieżące problemy i planować wspólne działania.
Wszelkie informacje o naszej działalności można znaleźć na stronie internetowej Szkoły, w zakładce „Klub Młodego Ekologa”, w szkolnej gazetce „Uśmieszek” oraz na ściennej gazetce Klubu.

Jeszcze w bieżącym roku szkolnym będziemy
współorganizatorami następujących działań łódzkiej sieci eko:

 1. Happening „Zostań Zielonym” z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, który odbędzie się w Łodzi, 22 kwietnia (poniedziałek),
  początek godz. 10.00;
 2. Mini Maraton „Biegiem po zdrowie”, który odbędzie się w Łodzi,
  w Parku „Na Zdrowiu”, 18 maja (sobota);
 3. Majówka z Ogrodem Botanicznym, która odbędzie się w dniach
  25-26 maja (sobota, niedziela).

Wszystkich Uczniów Szkoły, Wychowawców, Nauczycieli, pozostałych Pracowników oraz Rodziców serdecznie zapraszamy i zachęcamy  do wspólnego udziału w proponowanych akcjach ekologicznych. Wszelkie informacje nt. bieżących działań przekazują Wam członkowie  szkolnego
Klubu Młodego Ekologa.

****************************************************************************************

EKOZANAKI I PAPIER CZERPANY

12 marca uczniowie Klubu Młodego Ekologa wraz z opiekunkami Panią Martą Pałuszyńską oraz Panią Anetą Piontek wzięli udział w terenowych warsztatach ekologicznych, które odbyły się w Ośrodku Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi...
Więcej na ten temat w zakładce Klub Młodego Ekologa.

***************************************************************************************

SPOTKANIE MISTRZÓW SZTUKI KULINARNEJ

W dniu 06.03.2013r. trzyosobowa grupa, w skład której wchodziła Kamila Szulc,Magdalena Frątczak i Kacper Ledwoń, uczestniczyła w  X Spotkaniu  Mistrzów Sztuki Kulinarnej w Działoszynie. Grup było sześć i każda z nich miała za zadanie przygotować potrawę pod okiem opiekuna, który nadzorował przebieg i zwracał uwagę na bezpieczeństwo i higienę pracy podczas wykonywania potraw. Impreza miała na celu wdrożenie uczniów do współpracy w zespołach zadaniowych, integrację młodzieży niepełnosprawnej z różnych placówek oraz rozwijanie zainteresowań kulinarnych. Zadaniem grup było przygotowanie zdrowych, wiosennych posiłków i dekorowanie stołu elementami związanymi z tematem ”ZDROWY WIOSENNY DZIEŃ” w ramach realizacji III edycji programu „ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO” pod patronatem marki WINIARY. Organizatorzy zapewnili produkty do przygotowania potraw, warsztat pracy, poczęstunek dla uczestników i oczywiście wspaniałą zabawę, za którą serdecznie dziękujemy Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Działoszynie.

***************************************************************************************

PTAKI W OBIEKTYWIE

W dniu 4 lutego 2013 roku członkowie Klubu Młodego Ekologa wybrali się do Młodzieżowego Domu Kultury ,,Na Pięterku” w Zduńskiej Woli w celu obejrzenia wystawy pt. ,,Ptaki w obiektywie” której twórcą i autorem jest pan Adam Mańka mieszkaniec Zduńskiej Woli...
Więcej na ten temat w zakładce Klub Młodego Ekologa.

***************************************************************************************

TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

30.01.2013 odbył się u nas  Regionalny Turniej Tenisa Stołowego. Mieliśmy zaszczyt gościć zawodników z Wielunia, Łasku i Warty, oczywiście nie zabrakło również naszych reprezentantów:

1. MARTA KAWAŁOWSKA
2. ANNA KAWAŁOWSKA
3. KAMIL NIEZGODZKI
4. MATEUSZ TRELLER
5. PIETROWSKI PAWEŁ
6. SZCZAWIŃSKI JAROSŁAW

EFEKTY:

DZIEWCZĘTA STARSZE
I MIEJSCE -BOGUMIŁA ŁUCZAK Z WARTY
II MIEJSCE - ANNA KAWAŁOWSKA ZE ZDUŃSKIEJ-WOLI
III MIEJSCE -  MARTA KAWAŁOWSKA ZE ZDUŃSKIEJ-WOLI

CHŁOPCY MŁODSI
I MIEJSCE -PAWEŁ MAGNUS Z WARTY
II MIEJSCE - SEBASTIAN MARCZAK Z WARTY
III  MIEJSCE -  PAWEŁ PIETROWSKI  ZE ZDUŃSKIEJ-WOLI

CHŁOPCY STARSI
I MIEJSCE -KAMIL NIEZGODZKI ZE ZDUŃSKIEJ-WOLI
II MIEJSCE - MATEUSZ TRELLER ZE ZDUŃSKIEJ-WOLI
III  MIEJSCE -  DOMINIK MICHNIK Z WIELUNIA

Zwycięzcy , którzy zajęli I i II lokaty będą reprezentować swoje placówki na Turnieju Wojewódzkim w Łodzi.
Przedstawicielami ZSS im. Marii Grzegorzewskiej ze Zduńskiej Woli będą: Anna Kawałowska, Mateusz Treller oraz Kamil Niezgodzki.

**************************************************************************************

EKOLOGIA MIESZCZUCHA

Uczniowie naszego Gimnazjum, działający w Klubie Młodego Ekologa, wraz z opiekunami Panią Martą Pałuszyńską, Panią Anetą Piontek i Panem Bogdanem Pawlakiem, 29 stycznia, wzięli udział w warsztatach ekologicznych pt. „Ekologia mieszczucha”. Więcej w zakładce Klub Młodego Ekologa.

**************************************************************************************

W dniu 23 stycznia 2013 r. odbyła się wycieczka do  fabryki bombek „SZKŁO DEKOR” Sp. z o.o.
w Piotrkowie Trybunalskim. W trakcie zwiedzania mogliśmy zapoznać się z technologią i kolejnymi etapami powstawania ozdób choinkowych. Obserwowaliśmy dmuchanie szkła, srebrzenie ozdób choinkowych i przedostatni etap, kolorowanie, gdzie widzieliśmy jak bombki nabierają rożnych kolorów. Na koniec mieliśmy okazję zobaczyć artystyczne zdobienie ozdób przez pracujące
w fabryce panie. W trakcie warsztatów każdy z nas dekorował własną bombkę, którą zabraliśmy do domu. Serdecznie podziękowaliśmy pracownikom fabryki za gościnę. W drodze powrotnej zwiedzaliśmy jeszcze piotrkowską Galerię Handlową w której zjedliśmy co nie co.
Pełni nowych doświadczeń wróciliśmy do szkoły gdzie zaprezentowaliśmy naszym kolegom
i koleżankom własnoręcznie udekorowane bombki.

***************************************************************************************

POMOGLIŚMY URATOWAĆ KUCYKI !!!

22 stycznia 2013 opiekunka Klubu Młodego Ekologa – Pani Marta Pałuszyńska otrzymała drogą mailową rozpaczliwą prośbę o pomoc od Fundacji „Centaurus” z Wrocławia o treści „Pożar
w Fundacji. Kuce czekają na ratunek. Prosimy o pomoc”. Nie wahała się ani chwili – Musimy pomóc! Następnego dnia rano informację przekazała Pani Anecie Piontek, Młodym Ekologom i wspólnie natychmiast przedstawili problem naszej społeczności szkolnej. Rozpoczęliśmy zbiórkę pieniędzy. Udało nam się zebrać 230,01 zł. Pieniądze już zostały wpłacone na konto bankowe Fundacji „Centaurus” z dopiskiem „DWA KUCYKI”.
Więcej w zakładce Klub Młodego Ekologa.

***************************************************************************************

Sprawozdanie z VII Festiwalu Kolęd i Pastorałek 2013r.

Dnia 16.01.2013 roku w Zespole Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli odbył się VII Festiwal Kolęd i Pastorałek. Imprezę zorganizowano dla 150 osób niepełnosprawnych zamieszkałych na terenie powiatu Zduńskowolskiego. Impreza została dofinansowana ze środków PFRON.

Do udziału zaproszono uczestników z następujących placówek:

1. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Gen. Janusza Głuchowskiego
w Bełchatowie

2. Zespół Szkół Specjalnych w Warcie
3. Zespół Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Zduńskiej Woli
4. Warsztaty Terapii Zajęciowej „Bonex”
5. Dom Pomocy Społecznej w Przatówku
6. Grupy rewalidacyjno-wychowawcze i Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych

Uczestnicy wystąpili w dwóch kategoriach: soliści i zespoły. Oceniało ich profesjonalne jury w składzie: Tomasz Marciniak (przewodniczący jury) – nauczyciel, pedagog oraz instruktor śpiewu w Domu Kultury „Na Pięterku” w Zduńskiej Woli. Anna Bralewska – nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Zduńskiej Woli. Propagatorka innowacyjnej metody nauczania gry na skrzypcach  metodą Suzuki. Ksiądz Jacek Jabłoński – wikariusz parafii p.w. Św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli. Po bardzo burzliwych obradach jury postanowiło przyznać następujące miejsca:

Kategoria Soliści
I miejsce Kaja Bilant Zespół Szkół Specjalnych Zduńska Wola
II miejsce Sebastian Marczak Zespół Szkół Specjalnych Warta
III miejsce Marcin Wolski Zespół Szkół nr 1 zduńska Wola
Wyróżnienie Rafał Stefaniak Zespół Szkół Specjalnych Zduńska Wola

Kategoria zespoły
I miejsce Dom Pomocy Społecznej w Przatówku
II miejsce Klasa 3 c z Zespołu szkół nr Zduńska Wola
III miejsce "Anioły z Warty" Zespół Szkół Specjalnych w Warcie
Wyróżnienie Zespół "Nutka" Zespół Szkół nr 1 Zduńska Wola

Laureaci otrzymali nagrody, a wszystkich uczestników i gości zaproszono na poczęstunek. Dodatkową atrakcją Festiwalu był występ Pani Justyny Majkowskiej oraz Zespołu Smyczkowego z Państwowej Szkoły Muzycznej pod kierownictwem Pani Anny Bralewskiej.

***************************************************************************************

Wycieczka do drukarni Centrum w Zduńskiej Woli

Dnia 14 stycznia 2013 roku pani Magdalena Stroobants  i pani Aneta Jarzębiak  zorganizowały wycieczkę do drukarni Centrum w Zduńskiej Woli.
Zamierzonym celem wycieczki było przedstawienie uczniom naszej placówki etapów powstawania słowa drukowanego, różnego rodzaju ulotek, kalendarzy, nadruków na opakowania. Wizyta w drukarni  rozpoczęła się od omówienia przez dyrektora drukarni pana Cezarego Drzazgę historii powstania czcionki. Następnie dzieci prześledziły poszczególne etapy powstawania słowa drukowanego. Największe wrażenie na zwiedzających wywarły nowoczesne maszyny drukarskie.


**************************************************************************************

XXI FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Po raz drugi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zbiórce pieniędzy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Mimo niesprzyjającej pogody, nikt z chętnych się nie wycofał,
a szczytny cel mobilizował do zebrania każdej złotówki. W Zduńskiej Woli działały trzy sztaby, my należeliśmy do Stowarzyszenia Ponad Podziałami, które zebrało ok 7tys. zł
w tym nasze puszki.
„Zaskoczyły mnie i bardzo ucieszyły słowa uczniów, kiedy po całym dniu tak naprawdę ciężkiej pracy pojawiały się uśmiechy na twarzach, a przy oddawaniu puszek było widać ich  radość i  satysfakcję. Uczniowie naszej szkoły   mimo różnych dysfunkcji własnych pomagali innym potrzebującym, a zaangażowanie  dzieci  było pełne podziwu i napajało mnie jako opiekuna dumą” - mówiła w poniedziałek po akcji p. Kinga Troczyńska nauczycielka i opiekun naszych uczniów podczas XXI finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Mamy nadzieję, że liczba Naszych uczniów i opiekunów z roku na rok będzie rosła dzięki czemu pomożemy większej liczbie osób chorych i potrzebującym.

************************************************************************************

W grudniu szkole odbyła się po raz drugi akcja, której hasło brzmiało: „Serce pod choinkę”. Akcja obejmowała całą społeczność naszej szkoły, a skierowana była do najuboższych uczniów i ich rodzin. Wbrew najśmielszym oczekiwaniom organizatorów szkolnej akcji, dzięki życzliwości, otwartości na potrzebujących oraz Wielkiemu Sercu naszych stałych
i nowo pozyskanych sponsorów, udało się zebrać artykuły spożywcze, słodycze, środki czystości, kosmetyki, odzież, artykuły szkolne i papiernicze, zabawki. Wszystko to posłużyło stworzeniu świątecznych paczek, którymi obdarowaliśmy 80 uczniów naszej szkoły wraz z ich rodzinami oraz 8 dzieci spoza szkoły, które uczęszczają do nas na zajęcia wczesnego wspomagania. Akcja „Serce pod choinkę” odniosła w naszej szkole wielki sukces. Nieoczekiwanie wsparło nas wielu zaprzyjaźnionych sponsorów, a paczki otrzymało więcej uczniów niż w roku ubiegłym. Jesteśmy szczęśliwi z rezultatów naszej akcji i mamy ogromną nadzieję, że w latach następnych przyniesie ona podobne lub jeszcze lepsze efekty. Wszystkim, biorącym udział w naszej akcji, serdecznie dziękujemy.

*************************************************************************************

4 grudnia 2012 r. w naszej szkole wystartowała akcja „Dar wielkiego serca” mająca na celu zbiórkę darów (prezentów świątecznych) wśród uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły dla dzieci z SOSW w Łasku oraz rodzin będących w potrzebie.
Przeprowadzenie akcji było owocem współpracy Zespołu Szkół im. M. Grzegorzewskiej
z Kadrą Hufca Pracy w Zduńskiej Woli. Dwa tygodnie przed rozpoczęciem akcji został opracowany regulamin akcji, który został rozpowszechniony wśród całej społeczności szkolnej oraz na dekoracji propagującej akcję. Uczniowie Szkoły Podstawowej
i Gimnazjum wraz z nauczycielami odpowiedzialnymi za zorganizowanie akcji przygotowywali także serca z papieru, które podczas akcji otrzymywali darczyńcy,
a podpisane imieniem darczyńcy serca zawieszali na wielkim styropianowym czerwonym sercu, które przez cały czas trwania akcji umieszczone było holu szkoły. W dniu akcji do szkoły przybył Mikołaj, który wraz z uczniami w przebraniach Śnieżynek i Mikołajów przy akompaniamencie akordeonu śpiewali piosenki i odwiedzali poszczególne klasy. Uczniowie obdarowywali wcześniej przygotowanymi prezentami, śpiewali wspólnie piosenki i robili pamiątkowe zdjęcia. Mikołaj obdarowywał wszystkich darczyńców słodyczami a śnieżynki wręczały papierowe serca.
W dniu 10.12.2012 r. ofiarowane dary zostały uroczyście przekazane przez Dyrektora, pracowników Hufca Pracy i pedagoga ZSS w Zduńskiej Woli potrzebującym dzieciom
z SOSW w Łasku oraz rodzinom potrzebującym. Za dobre serce i pamięć o najbardziej potrzebujących Zespół Szkół im. M. Grzegorzewskiej i Hufiec Pracy w Zduńskiej Woli otrzymali gorące podziękowania  od Dyrektora i dzieci SOSW w Łasku

**************************************************************************************

WARSZTATY EKOLOGICZNE W ROGOWIE

17 października 2012 roku uczniowie Klubu Młodego Ekologa i inni zaciekawieni przyrodą uczniowie naszej Szkoły wraz z opiekunami mgr Martą Pałuszyńską, mgr Anetą Piontek oraz mgr Bogdanem Pawlakiem wyruszyli na ekologiczną wyprawę terenową do Rogowa. Więcej o wyprawie w zakładce KLUB MŁODEGO EKOLOGA

*******************************************************************************

„Zwierzę nie jest rzeczą” 
warsztaty z okazji Światowego Dnia Ochrony Zwierząt

Z okazji Światowego Dnia Ochrony Zwierząt dnia 11.10.2012r. Klub Młodego Ekologa zorganizował w Szkole warsztaty ekologiczne o tematyce zgodnej z ideą Święta, w których członkowie Klubu, obok innych zainteresowanych uczniów, wzięli udział. Warsztaty „Zwierzę nie jest rzeczą” poprowadziła, przybyła do nas na zaproszenie Klubu Młodego Ekologa, Pani Karolina Baranowska – Trener Edukacji Ekologicznej z Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi.
Więcej na temat warsztatów w zakładce KLUB MŁODEGO EKOLOGA.

****************************************************************************************

Święto Drzewa X edycja

We wtorek 9 października 2012 nasza szkoła stała się zieloną wysepką. Wszystko za sprawą Święta Drzewa – imprezy ekologicznej organizowanej pod patronatem Klubu Gaja, która w tym roku obchodzi swoją 10 rocznicę.
W tym dniu tradycyjnie koncentrujemy uwagę uczniów na zagadnieniach związanych z ochroną przyrody. Nasz gość honorowy – Pan Leśnik Sylwester Lisek dzielił się z nami wiedzą dotyczącą polskich lasów.  Gościliśmy w tym dniu Pana Dyrektora  Mirosława Potońca wraz z zaprzyjaźnionymi uczniami i wychowawcami Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Zduńskiej Woli. Przedszkolaki i uczniowie aktywnie uczestniczyli w konkursach i zabawach muzycznych o tematyce ekologicznej. Wręczono dyplomy i nagrody przyznane w konkursie plastycznym - „Drzewo Roku 2012” oraz konkursie kulinarnym - „Zdrowa, ekologiczna potrawa”. Zgodnie z tradycją uczniowie z pomocą Pana Leśnika posadzili drzewka na szkolnym boisku.
Serdecznie podziękowania kierujemy do Nadleśniczego Lecha Kazuły oraz Pracowników Nadleśnictwa Poddębice, którzy aktywnie włączyli się w organizację Święta Drzewa przekazując sadzonki jarzębiny oraz ciekawe nagrody dla uczestników spotkania.

ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA TUTAJ!!!

***************************************************************************************

WYCIECZKA DO ZOO SAFARI

5 października 2012 odbyła się szkolna wycieczka do ZOO Safari w Borysewie. Wyjazd spod szkoły miał miejsce o godzinie 9 rano. W wycieczce tej wzięli udział uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej wraz z opiekunami. W trakcie zwiedzania ogrodu dzieci oglądały zwierzęta i dzięki obsłudze przewodnika zebrały wiele ciekawych informacji na ich temat. Co więcej uczniowie skorzystali z dodatkowych ofert zoo. Do głównych atrakcji należało: przejazd kolejką po całym ogrodzie, wizyta w mini zoo gdzie uczniowie mieli możliwość dotykania i karmienia zwierząt tam znajdujących się, oraz  zabawę w figloraju. Do szkoły wróciliśmy o godzinie 14:00.

***************************************************************************************

Akcja „Przytul Zwierzaka 2012” zakończona sukcesem!

4 października 2012 roku zakończyła się zainicjowana przez Klub Młodego Ekologa szkolna akcja „Przytul Zwierzaka 2012”.
Akcja ta trwała od połowy września b.r., a zakończyła się celowo w Światowy Dzień Ochrony Zwierząt. Założeniem jej było zwrócenie uwagi ludzi na problem zwierząt krzywdzonych, porzuconych oraz na potrzebę pomocy im i ochrony, gdyż są to istoty żywe, które czują jak ludzie, i które tak samo jak oni potrzebują poszanowania potrzeb, godności i praw do „szczęśliwego zwierzęcego życia”. Więcej o akcji w KLUBIE MŁODEGO EKOLOGA